RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka

Informacje

Miejscowość:Bydgoszcz, > Polska
Pojemność:20 559 widzów
Klub:Zawisza Bydgoszcz
Otwarty:1957
Oświetlenie:1600 luksów
Typ stadionu:z bieżnią lekkoatletyczną

Opis

Pierwszym stadionem, na którym grali piłkarze Zawiszy był stadion Miejski w Koszalinie, gdzie pierwotnie swą siedzibę miał ten klub. Po przeprowadzce do Bydgoszczy zespół występował na stadionach Polonii, Gwiazdy i Brdy. Budowę własnego stadionu rozpoczęto w 1955 roku, a uroczysta inauguracja odbyła się 21 lipca 1957 roku. Otwarcie połączone było ze spartakiadą i turniejem piłkarskim. Stadion, mimo oddania do użytku, nie był jeszcze ukończony, a prace na nim trwały do 1960 roku. Wraz z nowym stadionem powstał także cały kompleks sportowy, obejmujący m.in. boiska treningowe, korty tenisowe i halę treningową. Większość prac przeprowadzonych zostało w czynie społecznym. Architektami stadionu byli W. Wyszkowski, A. Bigon i J. Hoffmann. Przed budową kompleksu na jego terenie znajdowało się jedynie boisko piłkarskie wraz ze skromnym zapleczem, a większość terenu porastał las sosnowy.

W latach 70. na obiekcie zainstalowano kabiny prasowe, tartanową bieżnię oraz tablicę świetlną. Trybuny stadionu w całości pokryto ławkami dla kibiców. W połowie lat 90. zamontowano pierwsze plastikowe krzesełka. Pod koniec XX wieku zamontowano kolejne krzesełka (na łukach) i zmodernizowano tablicę świetlną. 5 lipca 2000 roku zainaugurowano sztuczne oświetlenie o natężeniu 1600 luksów, które pierwotnie miało być gotowe już na początku lat 80. 29 maja 2002 roku właścicielem obiektu zostało miasto, które przejęło stadion od Agencji Mienia Wojskowego. W 2003 roku na trybunie głównej powstał nowy kompleks pomieszczeń prasowych, część tej trybuny otrzymała również zadaszenie. Natomiast w latach 2007–2008 dokonano gruntownej modernizacji stadionu. Trybuny zostały odnowione, zamontowano na całym obiekcie plastikowe krzesełka, wymieniono też tartanową bieżnię. Koszt modernizacji wyniósł 41,9 mln zł, a otwarcie obiektu po przebudowie nastąpiło 1 lipca 2008 roku. W kwietniu 2009 roku zamontowano także podgrzewaną murawę. Od 25 czerwca 2003 roku stadion nosi imię Zdzisława Krzyszkowiaka, złotego medalisty w biegu na 3000 m z przeszkodami na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka może obecnie pomieścić 20 559 widzów, z czego 7091 miejsc jest zadaszonych. Trybuna zachodnia, naprzeciw trybuny głównej jest nieco niższa od pozostałych. Obiekt wyposażony jest m.in. w tartanową, 9-cio torową bieżnię lekkoatletyczną, sztuczne oświetlenie o natężeniu 1600 luksów oraz podgrzewaną murawę. W pomieszczeniach pod trybuną główną znajdują się m.in. szatnie, sale konferencyjne, restauracja, pomieszczenia odnowy biologicznej oraz biura. Dzięki ciekawej kolorystyce krzesełek, niestandardowej niebieskiej bieżni oraz zwartemu układowi trybun stadion prezentuje się bardzo estetycznie. Obiekt przystosowany jest do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Poza meczami drużyny Zawiszy stadion gościł również m.in. spotkania reprezentacji Polski, która grała na nim jak dotychczas 10 razy. W latach 2010 i 2011 na stadionie rozegrano spotkania finałowe Pucharu Polski, a w 1990 roku mecz o Superpuchar. Ponadto, poza spotkaniami piłkarskimi obiekt często jest także areną zawodów lekkoatletycznych. Na stadionie wielokrotnie odbywały się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski, a poza tym obiekt gościł m.in. Puchar Europy w 2004 roku, Mistrzostwa Świata Juniorów w 2008 roku, Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 w 2003 roku, Mistrzostwa Europy Juniorów w 1979 roku, czy Mistrzostwa Świata Juniorów Młodszych w 1999 roku. W 1972 roku stadion był także główną areną obchodów Dożynek Centralnych.

Położenie

Zdjęcia

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka z zewnątrz: Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka z zewnątrz
Autor: Pit1233
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka (trybuna główna): Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka (trybuna główna)
Autor: Pjahr
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka: Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka
Autor: Pjahr
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka: Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka
Autor: Pjahr
Licencja: PD
Źródło: link

Panorama stadionu: Panorama stadionu
Autor: Pit1233
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion przed modernizacją z lat 2007–2008: Stadion przed modernizacją z lat 2007–2008
Autor: LION
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu