RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Pepsi Arena

Informacje

Miejscowość:Warszawa, > Polska
Pojemność:31 103 widzów
Klub:Legia Warszawa
Otwarty:1930
Oświetlenie:2000 luksów
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Budowa stadionu Legii Warszawa rozpoczęła się w 1927 roku i trwała trzy lata. Wcześniej, od 1922 roku klub rozgrywał swoje spotkania na położonym niedaleko stadionie (obecnie na tym terenie znajdują się boiska treningowe Legii), a jeszcze wcześniej na boisku na terenie parku Agrykola. Inauguracja obiektu nastąpiła 9 lub 10 sierpnia 1930 roku meczem towarzyskim pomiędzy Legią, a zespołem CE Europa Barcelona, zakńczonym remisem 1:1. Strzelcem pierwszego gola został w 22. minucie Henryk Martyna, który skutecznym strzałem z rzutu karnego dał Legii prowadzenie. Nowy stadion posiadał wówczas betonowy tor kolarski o długości 500 m mogący służyć także motocyklistom, zainaugurowany 30 sierpnia 1930 roku, a także bieżnię lekkoatletyczną, na której pierwsze zawody odbyły się 21 września tegoż roku. Główna trybuna znajdująca się po zachodniej stronie posiadała zadaszenie i mogła pomieścić 6000 widzów. W jej wnętrzu mieściły się sale klubowe i gimnastyczne, bufet, kuchnia oraz hotel dla sportowców. Autorami projektu stadionu byli inż. Maksymilian Dudryk-Darlewski oraz inż. Aleksander Kodelski. Tor kolarski szybko jednak zaczął wykazywać usterki i wiosną 1935 roku został wyłączony z użytku. W czasie II wojny światowej z obiektu korzystali Niemcy. Pod koniec wojny stadion ucierpiał w wyniku działań wojennych, jednak już 1 maja 1945 roku zdołano zorganizować na nim pierwsze spotkanie (Legia – Syrena 3:3).

W 1960 roku zakończono kapitalny remont stadionu rozpoczęty pod koniec lat 50. Stadion otrzymał m.in. ławki na wszystkich trybunach, a pojemność obiektu wynosiła wówczas 25 000 widzów. 5 października 1960 roku, na meczu 1/16 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych z AGF Aarhus zainaugurowane zostało sztuczne oświetlenie, drugie takie na stadionach w Polsce (pierwsze zamontowano na stadionie Śląskim). Spotkanie Legioniści wygrali 1:0, jednak do kolejnej rundy awansowali Duńczycy dzięki zwycięstwu 3:0 w pierwszym meczu. Nowe oświetlenie miało natężenie 800 luksów. W 1987 roku zlikwidowano bieżnię lekkoatletyczną i poszerzono boisko piłkarskie. Z czasem zaczęto planować budowę nowego obiektu na miejscu lub w bezpośrednim otoczeniu starzejącego się stadionu. W 1997 roku zainteresowanie budową wykazał inwestor, firma Daewoo, przeszkodą jednak było posiadanie obiektu przez Agencję Mienia Wojskowego. Dopiero w 2002 roku miasto odkupiło teren ze stadionem za 16 mln zł (kwotę znacznie niższą od szacowanej wartości). W międzyczasie dokonywano bieżących napraw i modernizacji, m.in. w 1995 roku, po finale Pucharu Polski z GKS-em Katowice rozpoczęto wymianę ławek na plastikowe krzesełka (te po części zostały zdewastowane w trakcie tego spotkania); w 1997 roku wyremontowano zadaszenie trybuny głównej, w 1999 roku zmodernizowano trybuny na łukach, a w 2004 roku zmodernizowano oświetlenie (natężenie wzrosło do 1400 luksów) i zainstalowano podgrzewaną murawę (wówczas w całym kraju posiadały je jedynie stadiony Wisły Kraków i Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski).

27 września 2006 roku zaprezentowano ostateczną koncepcję nowego stadionu, który miał stanąć dokładnie w miejscu starego (płyta boiska jedynie nieznacznie została przesunięta w kierunku południowo-wschodnim). Jego budowa miała przebiegać etapami. W 2007 roku miasto przyznało dotację w wysokości 360 mln zł, a w kwietniu następnego roku wydane zostało pozwolenie na budowę. Po przeprowadzeniu przetargu okazało się, że koszt będzie wyższy o około 100 mln zł od zakładanego. Radni Warszawy zdecydowali się dołożyć z budżetu brakującą kwotę i 12 listopada 2008 roku podpisano umowę ze zwycięskim konsorcjum Polimex-Mostostal. Budowa rozpoczęła się już pięć dni później. W pierwszym etapie prac planowano wybudować nowe trybuny od strony północnej, południowej i wschodniej (tzw. "Żylety", na której zasiadali najzagorzalsi kibice – obecnie fani ci zasiadają na trybunie północnej). Trybuna główna (zachodnia) miała funkcjonować do czasu ukończenia I etapu prac, dzięki czemu na stadionie przez cały okres przebudowy mogły odbywać się mecze ligowe. Budowę trzech nowych trybun ukończono w czerwcu 2010 roku. Na inaugurację nowych trybun 7 sierpnia zorganizowano mecz towarzyski Legii z Arsenalem Londyn (5:6). Budowa trybuny zachodniej nieco się przeciągnęła i ostatecznie swój debiut miała 21 maja 2011 roku w meczu ligowym Legii z Wisłą Kraków (2:0).

Na stadionie regularnie swoje spotkania rozgrywa Legia Warszawa. Obiekt był świadkiem wielu sukcesów ligowych tej drużyny, a także występów w europejskich pucharach. Z murawy przy Łazienkowskiej schodziły pokonane m.in. takie ekipy jak Inter Mediolan, Galatasaray Stambuł czy Panathinaikos Ateny. Ponadto obiekt często gościł spotkania reprezentacji Polski, która po raz pierwszy zagrała na nim już 26 października 1930 roku, ogrywając wówczas Łotwę aż 6:0. 15 października 1933 roku kadra rozegrała na stadionie Legii swój pierwszy w historii mecz eliminacji do Mistrzostw Świata. Porażka 1:2 z Czechosłowacją w pierwszym spotkaniu oddaliła jednak znacznie nasze szanse na awans i rewanż w Pradze oddano walkowerem. Czechosłowacja awansowała więc do turnieju we Włoszech, na którym wywalczyła drugie miejsce. 27 sierpnia 1939 roku Polska rozegrała przy Łazienkowskiej swój ostatni mecz przed wybuchem wojny. Biało-czerwoni w spotkaniu towarzyskim pokonali w nim jedną z najlepszych wówczas ekip świata – Węgry 4:2. Spotkanie Polski z drużyną NRD 21 września 1952 roku było pierwszym w historii meczem międzynarodowym tej reprezentacji. Mecz zakończył się zwycięstwem Polski 3:0. Łącznie kadra Polski rozegrała tu jak dotąd 72 spotkania (39 zwycięstw, 12 remisów i 21 porażek), zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich polskich obiektów. Stadion 12 razy (licząc spotkania, gdy o przyznaniu trofeum decydował dwumecz) gościł również spotkania finałowe Pucharu Polski, trzykrotnie (w latach 1997, 2006 i 2012) rozegrano na nim także mecz o Superpuchar Polski. Ponadto wielokrotnie na obiekcie odbywały się lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski (po raz ostatni w 1964 roku).

Zmodernizowany stadion może pomieścić 31 103 widzów i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Trybuny są dwupoziomowe, w pełni zadaszone i otaczają pole gry ze wszystkich stron, na planie prostokąta. Stadion posiada m.in. podgrzewaną murawę, oświetlenie w zadaszeniu o natężeniu 2000 luksów, dwa telebimy, miejsca dla VIP-ów i pawilon medialny w południowo-zachodnim narożniku. Krzesełka na trybunach są składane, na dolnym poziomie są zielone, a na górnym zielone, białe i czerwone. Zadaszenie opiera się na 28 dźwigarach i częściowo jest przeszklone. Wewnątrz trybun znajduje się m.in. muzeum Legii, lokale gastronomiczne, zaplecze dla dziennikarzy i VIP-ów oraz parkingi. Fasada trybuny zachodniej odtworzona jest na wzór poprzedniej, zabytkowej. W otoczeniu obiektu znajduje się m.in. hala Torwar i korty tenisowe Legii. W lipcu 2011 roku podpisana została umowa sponsorska z PepsiCo i "stadion Wojska Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego" uzyskał nową nazwę "Pepsi Arena". Wzbudziło to niemałe kontrowersje, raz z powodu zmiany dumnej nazwy na rażąco komercyjną, dwa z uwagi na to, iż Legia, która jest beneficjntem umowy nie jest właścicielem obiektu, a jedynie dzierżawi go od miasta.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Legii Warszawa: Stadion Legii Warszawa
Autor: Sofik
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Legii Warszawa: Stadion Legii Warszawa
Autor: Sofik
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Widok z zewnątrz: Widok z zewnątrz
Autor: Sliwers
Licencja: PD
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu