RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Śląski

Informacje

Miejscowość:Chorzów, > Polska
Pojemność:47 202 widzów
Klub:-
Otwarty:1956
Oświetlenie:1600 luksów
Typ stadionu:żużlowy
Opis

Plany budowy dużego, kilkudziesięciotysięcznego stadionu istniały już przed II wojną światową. Obiekt miał stanąć w Katowicach, a projekt gotowy był w 1939 roku. Z powodu wybuchu wojny do realizacji zamysłu jednak nie doszło. Do pomysłu budowy obiektu powrócono pod koniec lat 40. Ostatecznie decyzja o podjęciu budowy zapadła w 1950 roku, a prace rozpoczęły się w marcu 1953 roku. Projektantem stadionu był inż. Julian Stefan Brzuchowski, a kierownikiem robót inż. Wiktor Pade. Obiekt powstawał wraz z Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku, w obrębie którego znajduje się stadion. Równolegle do budowy stadionu Śląskiego wznoszony był również stadion Dziesięciolecia w Warszawie, przez co trwała cicha rywalizacja pomiędzy Warszawą a Śląskiem. Mimo, że prace nad warszawskim stadionem rozpoczęto później, bo w 1954 roku, został on ukończony szybciej od Śląskiego, w roku 1955. Stadion Śląski z kolei został oddany do użytku latem 1956 roku, a na inaugurację 22 lipca reprezentacja Polski zagrała towarzysko z NRD. Debiut Śląskiego nie był udany, gdyż kadra biało-czerwonych uległa rywalowi 0:2, a pierwszą w historii bramką stadionu był gol samobójczy Jerzego Woźniaka w 62. minucie spotkania. Na otwarcie stadionu odbyły się także pokazy lotnicze i defilady sportowców. Jednak już rok później, 20 października 1957 roku odbyło się jedno z bardziej pamiętanych spotkań Polaków, którzy pokonali w meczu eliminacji do Mistrzostw Świata Związek Radziecki 2:1, a zdobywcą obu bramek dla Polski był Gerard Cieślik.

Nowo otwarty stadion miał 80 000 miejsc siedzących i 20 000 stojących. 2 maja 1959 roku podczas meczu Polonii Bytom z Polonią Bydgoszcz zainaugurowano pierwsze w Polsce sztuczne oświetlenie stadionu (wówczas świeciło ono z natężeniem 250 luksów). W 1962 roku z kolei otwarto wieżę dyspozytorską, jeden z późniejszych symboli stadionu. Wieża mierzyła niemal 40 metrów i spełniała funkcję centrum dowodzenia dla organizatorów imprez, na co dzień była także siedzibą administracji stadionu. 18 września 1963 roku podczas meczu Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń w ramach eliminacji Pucharu Europy Mistrzów Krajowych padł rekord frekwencji stadionu. Spotknie to oglądało z trybun 120 000 widzów. Początkowo obiekt był areną lekkoatletyczną i odbywało się na nim wiele zawodów w tej dyscyplinie, w tym bardzo popularne międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne. W latach 1971–1972 obiekt jednak przebudowano, zmieniając jego przeznaczenie na arenę zmagań żużlowców. Stadion stał się jednym z największych obiektów żużlowych świata. W 1975 roku zmodernizowano oświetlenie i dodano elektroniczną tablicę świetlną. Kolejny raz oświetlenie zmodernizowano w 1993 roku, zwiększając jego natężenie do 1400 luksów. 29 maja 1993 roku, podczas meczu Polska – Anglia wybuchły zamieszki, po których FIFA postanowiła zamknąć stadion. Decyzję tą później cofnięto, ale mimo to podjęto decyzję o modernizacji powoli starzejącego się obiektu. W tym samym roku PZPN nadał arenie status stadionu narodowego. W kwietniu 1997 roku zakończono (rozpoczęty w 1994 roku) I etap modernizacji, w trakcie którego wyremontowano zachodnią trybunę. We wrześniu tego samego roku rozpoczęto prace nad wschodnią częścią obiektu, na której wybudowano piętrową trybunę o żelbetowej konstrukcji, mogącą pomieścić ponad 16 000 widzów. Prace nad nią zakończono w 2001 roku. Całkowita pojemność stadionu od tego czasu to 47 202 widzów. W następnych latach oddawano do użytku kolejne pomieszczenia pod tą trybuną, w której obecnie mieszczą się m.in. sale sportowe, sale konferencyjne, biura, garaże czy siłownia. Przy stadionie mieści się również hotel, a także boiska treningowe.

Stadion Śląski przez lata był areną wielu niezapomnianych wydarzeń sportowych. Obiekt uchodzi za mekkę polskiego futbolu. Reprezentacja Polski jak dotąd zagrała na nim 55 oficjalnych spotkań, z czego 23 wygrała, a 18 zremisowała. Polacy zwyciężali na Śląskim z takimi repezentacjami, jak Związek Radziecki, Anglia, Holandia, Włochy czy Portugalia. W kotle czarownic (określenie to stadionowi Śląskiemu nadała angielska prasa po przegranej na nim Anglików 0:2 w 1973 roku) biało-czerwoni trzykrotnie pieczętowali awans na Mistrzostwa Świata (w 1977, 1985 i 2001 roku) i raz na Mistrzostwa Europy (w roku 2007). Na stadionie wielokrotnie organizowano również spotkania w ramach europejskich pucharów z udziałem Górnika Zabrze, GKS-u Katowice, Ruchu Chorzów, Polonii Bytom i GKS-u Tychy. Na obiekcie często gościła również Ekstraklasa, a także inne spotkania sparingowe, okolicznościowe czy kadry olimpijskiej; dziesięć razy odbył się tu finał piłkarskiego Pucharu Polski. Do czasu oddania do użytku toru żużlowego na Śląskim odbywały się też zawody lekkoatletyczne, m.in. mecze międzypaństwowe, spartakiady, różne mityngi, a także Mistrzostwa Polski w 1967 roku; sześć razy bieżnia stadionu była metą etapu podczas Wyścigów Pokoju, często organizowano też rewie muzyki, pieśni, tańca i sportu. Od lat 90. stadion jest popularnym miejscem organizowania koncertów; wśród wykonawców na stadionie Śląskim znaleźli się już m.in. AC/DC, The Rolling Stones, Metallica, Iron Maiden, U2, Pearl Jam, Linkin Park, Genesis, Red Hot Chili Peppers czy The Police. W 2009 roku zorganizowano zawody Monster Jam. Osobnym rozdziałem w historii obiektu są zawody żużlowe. Pierwszą imprezą był turniej o Złoty Kask, zorganizowany 31 maja 1972 roku. Później odbywały się m.in. Indywidualne Mistrzostwa Świata (w latach 1973, 1976, 1979 i 1986), Mistrzostwa Świata Par (1978 i 1981), Drużynowe Mistrzostwa Świata (1974) czy Grand Prix Europy (2002 i 2003). Turniej o Grand Prix Europy w 2003 roku był ostatnimi zawodami żużlowymi, jakie odbyły się na stadionie Śląskim.

18 września 2006 roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę wyrażającą chęć organizacji na stadionie Śląskim spotkań Euro 2012, o które ubiegała się wówczas Polska i Ukraina. Ewentualny udział stadionu w turnieju wymagał jego modernizacji, stąd 22 września podpisano umowę o przygotowaniu obiektu w razie przyznania Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw. 18 kwietnia 2007 roku Komitet Wykonawczy UEFA wybrał Polskę i Ukrainę na gospodarzy turnieju. Stadion Śląski znalazł się jednak wraz ze stadionem Wisły Kraków na liście rezerwowej, a jako główne po polskiej stronie zostały zgłoszone obiekty w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. W Chorzowie liczono jednak na rozszerzenie liczby obiektów turnieju finałowego z ośmiu do dziesięciu lub dwunastu, bądź też na to że stadion Śląski zastąpi któryś ze stadionów wytypowanych jako główne. Rozpoczęto więc przygotowania do modernizacji obiektu. Główną inwestycją w stadion miała być budowa zadaszenia nad trybunami, istotną zmianą będzie również likwidacja toru żużlowego na rzecz bieżni lekkoatletycznej. W międzyczasie w 2007 roku wymieniono murawę na stadionie i zainstalowano system podgrzewania oraz automatycznego nawadniania boiska. W II połowie 2008 roku natomiast rozebrano nieużywaną od dłuższego czasu wieżę z 1962 roku. Jeszcze przed rozebraniem wieży ogłoszono zmiany w koncepcji modernizacji obiektu. W marcu 2008 roku przedstawiono nową koncepcję dachu z poliwęglanu (poprzednia, nazwana Saturn 2005 została odrzucona), a w sierpniu ogłoszono, iż zakres prac obejmie również przebudowę trybuny zachodniej, na której powstanie piętrowa trybuna. Dzięki zmianie stadion uzyska większą pojemność, która ma wynieść 55 211 widzów.

31 marca 2009 roku gotowy był projekt stadionu. 29 lipca podpisano umowę na wykonanie modernizacji, a 28 października uroczyście rozpoczęto prace budowlane. Wartość kontraktu wyniosła ponad 338 mln zł. W lutym 2011 roku decyzją zarządu województwa śląskiego zatwierdzono jeszcze zmianę koloru krzesełek, które według koncepcji architektów miały być czerwone, na barwy żółto-niebieskie nawiązujące do barw Górnego Śląska i województwa śląskiego. Pierwotnie zakładano, że stadion zostanie oddany do użytku w II połowie 2011 roku, jednak na przeszkodzie stanęły problemy z tzw. krokodylami, uchwytami łączącymi liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem. Pierwsze kłopoty wystąpiły już, kiedy w krokodylach wykryto mikropęknięcia, co opóźniło stawianie dachu o blisko trzy miesiące. Po zamówieniu nowych uchwytów, w lipcu, w trakcie wznoszenia dachu pękły dwa krokodyle. Konieczne stało się opuszczenie dachu i przeprowadzenie szczegółowych analiz. Ostatecznie zdecydowano się na przeprojektowanie krokodyli, tak by spełniały podwyższone standardy bezpieczeństwa. Problemy z uchwytami dachu, a także inne okoliczności spowodowały, że obecnie termin planowanego oddania stadionu do użytku przesunął się na połowę 2013 roku. Wzrosły także koszty, które mają ostatecznie wynieść 510 mln zł.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Śląski: Stadion Śląski
Autor: Admin
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion Śląski: Stadion Śląski
Autor: Admin
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion Śląski: Stadion Śląski
Autor: Admin
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion Śląski: Stadion Śląski
Autor: Admin
Licencja: PD
Źródło: link

Zawody Orlen Monster Jam (2009): Zawody Orlen Monster Jam (2009)
Autor: Ahnedyd
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion w trakcie przebudowy (2011): Stadion w trakcie przebudowy (2011)
Autor: Michał Bulsa
Licencja: CC BY 3.0
Źródło: link

Stadion w trakcie przebudowy (2011): Stadion w trakcie przebudowy (2011)
Autor: Michał Bulsa
Licencja: CC BY 3.0
Źródło: link

Stadion w trakcie przebudowy (2011): Stadion w trakcie przebudowy (2011)
Autor: Nemo5576
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu