RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Ruchu Chorzów

Informacje

Miejscowość:Chorzów, > Polska
Pojemność:10 000 widzów
Klub:Ruch Chorzów
Otwarty:1935
Oświetlenie:1715 luksów

Opis

Obecny stadion Ruchu Chorzów przy ulicy Cichej 6 postanowiono wybudować po zdobyciu przez ten klub pierwszego mistrzostwa Polski w 1933 roku. Nowy obiekt powstał w latach 1934–1935 i został zainaugurowany 29 września 1935 roku spotkaniem ligowym z Wartą Poznań (1:1). Należy dodać, że wówczas stadion leżał na terenie gminy Wielkie Hajduki (stąd dawniej klub nazywał się Ruch Wielkie Hajduki), wcielonej w granice Chorzowa jako dzielnica Chorzów Batory w roku 1939. Poprzednim obiektem Ruchu (od 1923 roku) był stadion "na Kalinie", zwany zwyczajnie "hasiokiem" (wcześniej Ruch grał m.in. na targowisku pomiędzy dzisiejszymi ulicami Farną i Wrocławską), w latach 1927–1930 zespół grywał także na stadionie 1. FC Katowice, Pogoni Katowice oraz na Górze Redena. W 1938 roku oddano do użytku stojącą do dziś stalową, zadaszoną trybunę główną, uznawaną za najnowocześniejszą tego typu konstrukcję w tamtym czasie na świecie. Jej dach pozbawiony był z przodu słupów podtrzymujących, które mogłyby ograniczać widzom widoczność. Na stadion trybuna trafiła nieco przypadkowo, gdyż początkowo przeznaczona była dla Wielkopolskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych, które jednak jej nie odebrało i z oferty skorzystała gmina Wielkie Hajduki. Stadion mogący w owym czasie pomieścić do 40 000 widzów uznawany był za najnowocześniejszy w kraju.

Pod koniec II wojny światowej wojska radzieckie urządziły na terenie murawy poligon wojskowy. Wały wokół boiska zostały stratowane, a murawa rozkopana. Czerwonoarmiści obiekt opuścili dopiero 30 listopada 1945 roku, przez co swój jubileusz 25-lecia Ruch Chorzów musiał obchodzić na boisku bocznym (tzw. "Kresy"). Po opuszczeniu stadionu przez Sowietów przystąpiono do naprawy szkód, a pojemność ustaliła się na poziomie 20 000 widzów. Pierwsze po wojnie spotkanie ligowe rozegrano w 1948 roku (Ruch – Garbarnia Kraków 1:0). Kompleksową modernizację przeprowadzono w 1961 roku, zwiększając przy tym pojemność do 41 000 widzów. 1 września 1968 roku zainaugurowane zostało sztuczne oświetlenie. W 1993 roku na trybunie głównej zamontowano plastikowe krzesełka. Na początku XXI wieku, etapami (w latach 2002–2007) krzesełkami zastąpiono ławki również na pozostałych trybunach, dokonano także innych napraw i modernizacji oraz zainstalowano system monitoringu. W 2009 roku oddano do użytku podgrzewaną murawę. Na przełom 2013 i 2014 roku planowane jest rozpoczęcie gruntownej przebudowy obiektu (stadion ma zostać wybudowany praktycznie od nowa).

Swoją historię posiada także przedwojenny zegar "Omega", jeden z symboli stadionu Ruchu Chorzów. Ruch otrzymał go od szwajcarskiej firmy w 1939 roku, po wygraniu plebiscytu na najpopularniejszy polski klub, który przedsiębiorstwo "Omega" organizowało od 1929 roku, nagradzając zwycięzców stadionowymi zegarami. Po raz pierwszy mecz przy nowym zegarze rozegrano 21 maja 1939 roku, a Ruch zwyciężył w nim Union Touring Łódź aż 12:1. Zegar ustawiony był wówczas naprzeciwko trybuny głównej. Po wybuchu II wojny światowej gospodarz stadionu, a także zegarmistrz, Augustyn Ferda ukrył mechanizm zegara przed Niemcami, chowając go w piwnicy swojego mieszkania, pod stertą węgla. Po wojnie mechanizm wrócił na swoje miejsce. Zegar przestał jednak działać i wkrótce przeniesiony został na południowy łuk stadionu. W 1979 roku naprzeciwko głównej trybuny, w miejscu gdzie dawniej stała "Omega" postawiono nowy, duży zegar "Elektromontażu", a "Omegę" przeniesiono na północny łuk, gdzie stoi do dziś. Nowy zegar działał jednak tylko przez kilka lat (ostatecznie rozebrano go dopiero w 2005 roku). W 1995 roku, na 75-lecie istnienia Ruchu z inicjatywy Jerzego Małyski (zięcia Augustyna Ferdy) naprawiono starą "Omegę", która odmierza czas na stadionie po dziś dzień, mimo iż w 1998 roku została obrzucona kamieniami przez chuliganów Wisły Kraków i przez pół roku była wyłączona z użytku.

Stadion Ruchu Chorzów może obecnie pomieścić 10 000 widzów. Trybuna główna z końca lat 30. XX wieku jest zadaszona, pozostałe trybuny są odkryte. Stadion wyposażony jest m.in. w podgrzewaną murawę i sztuczne oświetlenie o natężeniu 1715 luksów. Między boiskiem, a trybunami znajduje się miejsce dla bieżni lekkoatletycznej, jednak przestrzeń ta porośnięta jest trawą. Na stadionie regularnie swoje spotkania rozgrywa Ruch Chorzów, choć bywało że przed rozpoczęciem przebudowy stadionu Śląskiego niektóre mecze, np. derby Śląska z Górnikiem Zabrze odbywały się właśnie na nim. Na obiekcie jedno oficjalne spotkanie rozegrała także reprezentacja Polski, 10 października 1948 roku remisując z Rumunią 0:0. Po ukończeniu modernizacji stadionu Śląskiego Ruch przeniesie się na ten obiekt, gdzie będzie występował do czasu ukończenia przebudowy własnego stadionu.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Ruchu Chorzów: Stadion Ruchu Chorzów
Autor: Gino Paoli
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Zegar "Omega" na stadionie: Zegar "Omega" na stadionie
Autor: Stradovius
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu