RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Informacje

Miejscowość:Wrocław, > Polska
Pojemność:42 771 widzów
Klub:Śląsk Wrocław
Otwarty:2011
Oświetlenie:2000 luksów
Koszt budowy:950 mln zł
Typ stadionu:piłkarski

Opis

W kwietniu 2007 roku, kiedy przyznano Polsce i Ukrainie organizację piłkarskich Mistrzostw Europy 2012, stało się niemal pewne, że w aspirującym do miana miasta-gospodarza Wrocławiu powstanie nowoczesny i duży obiekt piłkarski, na którym rozegrane zostaną mecze turnieju. Miasto przed wyborem w razie powodzenia kandydatury początkowo zamierzało znacząco przebudować stadion Olimpijski. Brak porozumienia w sprawie wykupu obiektu sprawił jednak, że wybrano zupełnie nową lokalizację w Pilczycach. Pierwsze szacunki zakładały wydatek rzędu 150–160 mln zł, o wiele mniejszy, niż okazał się w rzeczywistości. Po ogłoszeniu wyboru gospodarzy Euro 2012 przystąpiono do realizacji inwestycji. Pierwotnie miała to być inwestycja w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, lecz wkrótce gmina postanowiła wybudować obiekt w całości własnym kosztem. O projekcie, jaki miał zostać zrealizowany zadecydował konkurs na koncepcję architektoniczną rozstrzygnięty w październiku 2007 roku. Zwyciężyła w nim wizja obiektu przypominającego z zewnątrz chiński lampion, zaprezentowana przez firmę JSK.

Przetarg na budowę stadionu wygrało na początku 2009 roku polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa SA. Szokiem była cena w wysokości prawie 730 mln zł, jednak miasto nie mogło sobie pozwolić na unieważnienie przetargu, które opóźniłoby budowę i postawiło pod znakiem zapytania organizację Euro 2012 we Wrocławiu. Budowę rozpoczęto wiosną 2009 roku. Zwycięskie konsorcjum miało jednak spore opóźnienia przy budowie areny i pod koniec 2009 roku miasto wypowiedziało mu umowę. Na początku następnego roku zadanie dokończenia budowy powierzono firmie Max Bögl. Rok później ogłoszono, że koszt inwestycji zamknie się w kwocie 857 mln zł. Jednocześnie nie został dotrzymany pierwotny termin oddania stadionu do użytku (początek 2011 roku). Termin przesunięto na połowę roku, a ostatecznie obiekt zainaugurowano 10 września 2011 roku galą boksu zawodowego z walką wieczoru, w której o pas mistrza świata kategorii ciężkiej federacji WBC zmierzyli się Witalij Kliczko i Tomasz Adamek (zwycięstwo Kliczki w 10. rundzie przez nokaut techniczny). Sześć dni wcześniej na stadionie zorganizowano dzień otwarty, zaś jako oficjalne otwarcie, 17 września odbył się koncert Georga Michaela. Pierwszy mecz na stadionie rozegrano 29 października 2011 roku. Śląsk Wrocław pokonał w nim w ligowym pojedynku Lechię Gdańsk 1:0. Strzelcem pierwszej bramki został w 51. minucie Holender, Johan Voskamp. Reprezentacja Polski na obiekcie zadebiutowała 11 listopada 2011 roku, przegrywając towarzysko z Włochami 0:2. Mimo otwarcia, budowa obiektu trwała jeszcze przez dłuższy czas. Bezterminowe pozwolenie na użytkowanie wydane zostało dopiero 26 kwietnia 2012 roku, a prace nad iluminacją elewacji zakończono pod koniec maja 2012 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 950 mln zł, ale po odzyskaniu VAT-u gmina wydała łącznie około 730 mln zł.

Stadion, który zastąpił dawny obiekt Śląska Wrocław przy ulicy Oporowskiej może pomieścić 42 771 widzów. Trybuny, wbrew pierwotnym zamysłom zakładającym podział na dwa piętra, są jednopiętrowe, co stanowi ewenement wśród nowo powstających aren tej wielkości. Na stadionie znajdują się m.in. siedzenia i loże dla VIP-ów, dwa telebimy, czy podgrzewana murawa. Oświetlenie stadionu ma natężenie 2000 luksów. Wewnątrz trybun mieszczą się m.in. sale konferencyjne, powierzchnie biurowe i restauracje. Z zewnątrz stadion pokryty jest membraną z włókna szklanego pokrytego teflonem, która nadaje mu kształt chińskiego lampionu. Dach obiektu częściowo jest przeszklony, by wpuścić do wnętrza więcej światła. Wokół stadionu mieści się szeroka esplanada, zajmująca prawie 5,3 ha. Pod nią umieszczono parkingi (tych łącznie przy stadionie jest ponad 4000) oraz pomieszczenia techniczne. Stadion leży przy autostradowej obwodnicy Wrocławia (autostrada A8) – niedaleko znajduje się jej węzeł – a także linii kolejowej (nr 273). W listopadzie 2011 roku otwarto na niej przystanek osobowy Wrocław Stadion, znajdujący się tuż przy arenie. Do obiektu docierają autobusy i tramwaje komunikacji miejskiej. Od lutego 2012 roku operatorem areny jest spółka Wrocław 2012, która przejęła obowiązki od firmy SMG. Podczas Euro 2012 na stadionie zostały rozegrane trzy spotkania w grupie A: Rosja – Czechy 4:1, Grecja – Czechy 1:2 i Czechy – Polska 1:0. 16 października 2012 roku odbyło się tu także spotkanie towarzyskie Japonia – Brazylia (0:4). Reprezentacja Polski oprócz spotkania z Włochami w 2011 roku oraz meczu z Czechami podczas Euro 2012 zagrała na obiekcie jak dotychczas jeszcze jedno spotkanie, 11 września 2012 roku w ramach eliminacji do MŚ z Mołdawią (2:0).

Położenie

Zdjęcia

Widok z lotu ptaka: Widok z lotu ptaka
Autor: Łukasz Czyżykowski
Licencja: CC BY 2.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: Danuta B.
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: alsen strasse 67
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: mmychu
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: mmychu
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion przed meczem Polski z Czechami na Euro 2012: Stadion przed meczem Polski z Czechami na Euro 2012
Autor: Piotr Drabik
Licencja: CC BY 2.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu