RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

INEA Stadion

Informacje

Miejscowość:Poznań, > Polska
Pojemność:43 269 widzów
Klub:Lech Poznań
Otwarty:1980
Oświetlenie:1960 luksów
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Pierwsze prace przy budowie stadionu Lecha Poznań przy ulicy Bułgarskiej przeprowadzono już w 1968 roku, jednak budowa obiektu trwała aż 12 lat. Pierwszy mecz rozegrano na nim 23 sierpnia 1980 roku. Lech Poznań, który przeniósł się ze swojego starego stadionu na Dębcu zremisował wówczas z Motorem Lublin 1:1. Trybuny obiektu znajdowały się na wałach ziemnych w kształcie podkowy i otaczały boisko z trzech stron, pozostawiając wolną przestrzeń za północną bramką. 15 października 1986 roku, podczas pierwszego na stadionie meczu reprezentacji Polski (spotkanie z Grecją w ramach eliminacji do Euro '88, wygrane 2:1) zainaugurowane zostało sztuczne oświetlenie murawy. Reflektory świecące z mocą 1890 luksów umieszczono na czterech 56-metrowych masztach, które stały się charakterystycznymi punktami stadionu. Pojemność obiektu w tamtym okresie szacowano na 40 000 widzów, a nie pobity dotąd rekord frekwencji to 45 000 widzów na meczu Lecha z Widzewem 8 kwietnia 1984 roku.

W 2002 roku rozpoczęto kompleksową modernizację obiektu. Pierwszą większą inwestycją była budowa "brakującej" IV trybuny za północną bramką, którą oddano do użytku w 2004 roku. Dwa lata później została ona zadaszona. Nowa trybuna w przeciwieństwie do naprzeciwległej owalnej trybuny powstała równolegle do linii końcowej boiska, w układzie charakterystycznym dla stadionów typowo piłkarskich. W kolejnych etapach modernizacji planowano zastępować istniejące trybuny podobnymi do tej nowo powstałej. W styczniu 2006 roku ruszyła budowa trybuny II, za południową bramką. W 2007 roku UEFA ogłosiła przyznanie organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy 2012 Polsce i Ukrainie. Plany przebudowy poznańskiego stadionu uległy wówczas diametralnej zmianie, bowiem arena ta miała stać się jednym z obiektów turnieju i potrzeba było wybudować znacznie większy obiekt. Postanowiono zostawić niedawno oddaną do użytku trybunę IV w jej obecnym kształcie, natomiast pozostałe trzy trybuny miały być znacznie większe, niż w pierwotnych założeniach. Budowa według nowego projektu trwała do września 2010 roku. Oficjalna inauguracja stadionu po modernizacji nastąpiła 20 września, kiedy to na obiekcie odbył się koncert Stinga. Przez pewien czas trwania budowy obiekt był wyłączony z użytku, a Lech tymczasowo swoje spotkania rozgrywał na stadionie Amiki Wronki. Prace wykończeniowe wewnątrz, a także w otoczeniu stadionu trwały jednak bardzo długo i zakończyły się niedługo przed samym Euro 2012. Podczas Euro 2012 na arenie odbyły się trzy spotkania w grupie C: Irlandia – Chorwacja 1:3, Włochy – Chorwacja 1:1 i Włochy – Irlandia 2:0.

Stadion przy Bułgarskiej był świadkiem największych sukcesów Lecha, który grając na nim kilkukrotnie zdobył mistrzostwo i Puchar Polski, występował także w europejskich pucharach, pokonując m.in. takie zespoły jak Panathinaikos Ateny, Olympique Marsylia, czy Manchester City, a w 1988 roku przegrał z Barceloną dopiero po rzutach karnych. Od czasu do czasu na stadionie występuje także reprezentacja Polski. Jak dotąd sześć spotkań rozegranych zostało w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata bądź Europy, pozostałe gry były towarzyskie. Stadion uchodzi za niezbyt szczęśliwy dla kadry narodowej. Nietypowym wydarzeniem 17 listopada 1993 roku był mecz kończący eliminacje do Mistrzostw Świata 1994. Nie walcząca już o nic Polska zmierzyła się w nim z Holandią, której do zapewnienia sobie awansu i wyeliminowania Anglików wystarczył remis (Holendrzy wygrali go ostatecznie 3:1). Wśród 17 000 widzów na stadionie 15 000 przyjechało z Holandii, by zobaczyć jak ich drużyna pieczętuje awans na mistrzostwa. Komentujący zawody Dariusz Szpakowski tymi słowami przywitał telewidzów: To nie jest Amsterdam, to nie jest Rotterdam, gdyby ktokolwiek miał wątpliwości witam państwa z Poznania. W 2006 roku stadion był jedną z aren rozgrywanych w Wielkopolsce piłkarskich Mistrzostw Europy U-19. Rozegrano na nim jedno spotkanie fazy grupowej oraz finał turnieju. Stadion gościł również mecz finałowy Pucharu Polski w roku 1998 i 1999, a także jedno ze spotkań finałowych w 2004 roku (kiedy o tytule decydował dwumecz). 11 czerwca 2004 roku na stadionie rozegrano także mecz o Superpuchar Polski (Lech – Wisła Kraków 2:2, k. 4:1).

Pojemność poznańskiego stadionu wynosi 43 269 widzów. Ze względu na zmiany w projekcie w trakcie budowy stadion nie posiada jednolitego charakteru. Trybuna za północną bramką, zbudowana według pierwotnych założeń jest mniejsza od pozostałych i posiada inny dach. Trybuna za drugą z bramek posiada trzy poziomy (podczas gdy nawet trybuny wzdłuż boiska mają tylko dwa piętra) i słabo komponuje się z resztą obiektu, co widoczne jest zwłaszcza w narożnikach. Z tych względów estetyka stadionu bywa często przedmiotem krytyki, choć arena posiada w tej dziedzinie również niewątpliwe atuty, jak np. efektowne zadaszenie nad trybunami nr I, II i III. Do krytyki przyczynia się także konieczność częstej wymiany murawy oraz zalewanie pomieszczeń wewnątrz stadionu, co kilkakrotnie miało miejsce przy dużych opadach deszczu. Koszt przebudowy obiektu wyniósł niecałe 750 mln zł. Stadion posiada m.in. dwa telebimy, 45 lóź dla VIP-ów, powierzchnie komercyjne oraz parkingi dla ponad 2000 samochodów. W czerwcu 2013 roku podpisana została 5-letnia umowa sponsorska, na mocy której obiekt zmienił nazwę na INEA Stadion.

Położenie

Zdjęcia

Widok z lotu ptaka: Widok z lotu ptaka
Autor: Gasparep4
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Poznaniu: Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: Carte
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Poznaniu: Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: Carte
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Poznaniu: Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: Carte
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Poznaniu: Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: Carte
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu