RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Miejski w Bielsku-Białej

Informacje

Miejscowość:Bielsko-Biała, > Polska
Pojemność:4 279 widzów
Klub:Podbeskidzie Bielsko-Biała, BKS Stal Bielsko-Biała
Otwarty:1927
Oświetlenie:1800 luksów
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Stadion Miejski w Bielsku-Białej został otwarty w 1927 roku. Obiekt należał wówczas do Bialskiego Klubu Sportowego (BKS), który wybudował stadion całkowicie ze swoich środków. W latach 50., gdy patronat nad klubem objęła Bielska Fabryka Maszyn Włókienniczych (Befama), przeprowadzono gruntowną modernizację obiektu. Stadion posiadał w tamtym czasie bieżnię lekkoatletyczną, na której m.in. w 1961 roku został rozegrany mecz lekkoatletyczny juniorskich reprezentacji Polski i Włoch. Z czasem jednak bieżnia przestała być używana i wysiano ją trawą. W 1978 roku stadion był jedną z aren 31. edycji Turnieju Juniorów UEFA (prekursora obecnych Mistrzostw Europy U-19). Rozegrano na nim dwa spotkania fazy grupowej turnieju – 5 maja: Szkocja – RFN 1:0 i 7 maja: RFN – Włochy 5:3. 7 września 2004 roku na stadionie miało także miejsce towarzyskie spotkanie reprezentacji "B" Polski i Turcji (0:2). Od 1999 roku oprócz BKS-u na stadionie grają również piłkarze Podbeskidzia Bielsko-Biała, którzy od sezonu 2011/2012 występują w Ekstraklasie. W latach 1997–1999 Podbeskidzie występowało na boisku w Komorowicach, a wcześniej grało na stadionie "na Górce".

W 2006 roku stadion przejęło miasto. W 2008 roku powstał projekt nowoczesnego, typowo piłkarskiego obiektu na 15 000 widzów, który ma stanąć w miejscu obecnego stadionu. Rozpoczęły się także prace na obiekcie, ograniczające się początkowo jedynie do likwidacji łuków, zainstalowania masztów oświetleniowych (te w przyszłości mają zniknąć, gdyż na nowym stadionie oświetlenie będzie zamontowane na dachu) i podgrzewanej murawy. Na początku 2011 roku za jedną z bramek postawiono także tymczasową trybunę dla 840 widzów. W tym samym roku wyłoniono wykonawcę nowego obiektu, którym ma być Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A. Z powodu skarg części mieszkańców okolic stadionu domagających się budowy obiektu w innej lokalizacji, decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach pozwolenie na budowę zostało jednak cofnięte, ale trwające starania władz miasta doprowadziły w kwietniu 2012 roku do porozumienia z mieszkańcami i w sierpniu możliwe było rozpoczęcie prac. Budowa nowego stadionu ma kosztować około 75 mln zł.

Położenie

Zdjęcia

Widok z lotu ptaka (w trakcie wyburzania łuków w 2008 roku): Widok z lotu ptaka (w trakcie wyburzania łuków w 2008 roku)
Autor: Marek Kocjan
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Bielsku-Białej: Stadion Miejski w Bielsku-Białej
Autor: Lukasb1992
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Stadion Miejski w Bielsku-Białej: Stadion Miejski w Bielsku-Białej
Autor: Lukasb1992
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu