RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Miejski w Białymstoku

Informacje

Miejscowość:Białystok, > Polska
Pojemność:6 000 widzów
Klub:Jagiellonia Białystok
Otwarty:1971
Oświetlenie:1200 luksów

Opis

Stadion przy ulicy Słonecznej w Białymstoku oddano do użytku w październiku 1971 roku. Obiekt posiadał wowczas bieżnię lekkoatletyczną i trybuny na wałach ziemnych, mogące pomieścić 15 000 widzów. W 1973 roku dobudowano żelbetowe trybuny, zwiększając dwukrotnie pojemność obiektu. W budowie stadionu brało udział wielu mieszkańców Białegostoku, pracując w czynie społecznym czy wykupując "cegiełki". W tym samym 1973 roku na stadionie zorganizowano Dożynki Centralne, które wizytował Edward Gierek. Obiekt należał do Gwardii Białystok (późniejszego Hetmana), która rozgrywała na nim swoje spotkania. Ze stadionu czasami korzystała również Jagiellonia, która często powracała jednak na stadion przy Jurowieckiej. Na stałe Jagiellonia przeprowadziła się na Słoneczną dopiero na początku XXI wieku. Hetman zaś obecnie swoje mecze rozgrywa na stadionie Miejskim w Wasilkowie.

W 2005 roku zmodernizowano jedną z trybun i zamontowano na obiekcie 6000 krzesełek. Rok później stadion stał się własnością miasta. W 2007 roku zainstalowano podgrzewaną murawę i sztuczne oświetlenie o natężeniu 1200 luksów. Wybudowano również nową trybunę z miejscami stojącymi, mogącą pomieścić 3000 widzów, a także zadaszono trybunę VIP. Starzejący się obiekt w obliczu stale rosnących wymogów licencyjnych potrzebował jednak gruntownej modernizacji. Jeszcze pod koniec 2006 roku ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną zupełnie nowego, typowo piłkarskiego stadionu, który miał stanąć w miejscu starego obiektu. Zwyciężyła wizja studia architektonicznego Stefana Kuryłowicza, zakładająca budowę stadionu na około 25 000 widzów (ostatecznie liczba ta będzie nieco mniejsza i ma dokładnie wynosić 22 386 widzów). Trybuny w całości miały być dwupoziomowe, jednak po protestach kibiców i konsultacjach zdecydowano, że trybuny za bramkami bedą miały tylko jeden poziom, aby ułatwić fanom tworzenie opraw i prowadzenie dopingu.

Budowę obiektu zamierzano prowadzić etapami, tak by stadion cały czas mógł być do dyspozycji klubu. Pod koniec 2008 rozpoczęto rozbiórkę trybuny głównej oraz sektora gości. Przetarg na budowę obiektu wygrało konsorcjum Eiffage, z którym umowę podpisano 25 maja 2010 roku, a sama budowa rozpoczęła się w czerwcu. Koszt budowy miał wynieść 156,1 mln zł. Planowo obiekt miał zostać oddany do użytku w 2012 roku, jednak w połowie 2011 roku, z powodu opóźnień na budowie miasto zerwało umowę z wykonawcą. Budowa tym samym stanęła w miejscu, a wznowienie nastąpiło dopiero w połowie 2012 roku, po wyłonieniu nowego wykonawcy. Koszt budowy będzie o około 100 mln zł wyższy od pierwotnie zakładanego. Oddanie obiektu do użytku najprawdopodobniej nastąpi dopiero w 2014 roku. Obecnie stadion wygląda dość nietypowo, od strony północnej i wschodniej stoją przylegające do boiska nieukończone trybuny typowo piłkarskiego stadionu, a po stronie zachodniej mieści się stara trybuna usytuowana nieco na skos względem boiska (ponieważ na nowym stadionie murawa będzie nieco przesunięta w stosunku do poprzedniego układu) i w oddaleniu od boiska, jako że poprzednio trybuny od murawy oddzielała jeszcze bieżnia.

Na stadionie, oprócz regularnych występów Hetmana i Jagiellonii raz zagościła także reprezentacja Polski, pokonując 24 sierpnia 1988 roku Bułgarię 3:2. Ponadto na obiekcie rozegrano kilka meczów w ramach europejskich pucharów. W sezonie 1983/1984 dwa spotkania w ramach Pucharu UEFA rozegrał Widzew Łódź – z Elfsborg Boras (0:0) i ze Spartą Praga (1:0) – z tą drugą jednak odpadł z rozgrywek po porażce w rewanżu na Letné 3:0. 29 lipca 2010 roku w kwalifikacjach do Ligi Europejskiej Jagiellonia przegrała z Arisem Saloniki 1:2, a sezon później, 30 czerwca 2011 roku w tych samych rozgrywkach pokonała Irtysz Pawłodar 1:0. W obu przypadkach Jagiellonia odpadała z rozgrywek na pierwszm rywalu. 2 sierpnia 1987 roku na stadionie rozegrano także mecz o Superpuchar Polski (Śląsk Wrocław – Górnik Zabrze 2:0).

Położenie

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu