RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Ludowy w Sosnowcu

Informacje

Miejscowość:Sosnowiec, > Polska
Pojemność:7 500 widzów
Klub:Zagłębie Sosnowiec
Otwarty:1956
Oświetlenie:1877 luksów
Opis

Stadion Ludowy w Sosnowcu został otwarty 21 października 1956 roku. Na inaugurację rozegrano spotkanie I ligi pomiędzy gospodarzami (wówczas pod nazwą Stal), a Gwardią Bydgoszcz, zakończone remisem 1:1. Autorem pierwszej bramki w 7. minucie spotkania został zawodnik gospodarzy, Czesław Uznański, a mecz ten obejrzało rekordowe jak dotąd 40 000 widzów. Spotkanie poprzedziła defilada, pokaz gimnastyczny, pokazowy mecz rugby Polonia Bytom – Górnik Kochłowice (11:3) oraz finisz wyścigu kolarskiego Sosnowiec – Częstochowa – Sosnowiec. Przed otwarciem nowego obiektu zawodnicy Stali występowali na stadionie przy ulicy Mireckiego. Pierwotnie otwarcie miało się już odbyć 7 października, jednak z powodu obfitych opadów deszczu mecz Stali z drużyną Vasas Budapeszt (5:0 dla Węgrów) odbył się na starym obiekcie klubu. Stadion powstał na terenie Szopienic (wtedy oddzielnego miasta, obecnie dzielnica Katowic), w zakolu rzeki Brynicy, rozgraniczającej Górny Śląsk od Zagłębia Dąbrowskiego. Budowę prowadzono w dużej mierze w czynie społecznym.

Obiekt położony na granicy Śląska i Zagłębia miał się przyczynić do pojednania mieszkańców obu regionów. Nie odbyło się jednak bez zgrzytów, gdyż teren pod budowę obiektu zwyczajnie zabrano poprzednim właścicielom, a po wybudowaniu obiektu doszło do zmiany granic administracyjnych, tak by stadion usytuowany na prawym brzegu Brynicy (po śląskiej stronie) znalazł się na terenie Sosnowca. Po upadku komunizmu dawni właściciele odzyskali prawa własności i zaczęli domagać się odkupienia terenów przez gminę, co do dziś nie zostało do końca uczynione. Nazwa obiektu (Stadion Ludowy) została ustalona w drodze plebiscytu, a wśród innych proponowanych nazw znalazły się jeszcze m.in. Czerwone Zagłębie i Zagłębie.

W ostatnim czasie na stadione przeprowadzono kilka remontów, m.in. zainstalowano plastikowe krzesełka na trybunach, podgrzewaną murawę, sztuczne oświetlenie, czy zadaszenie środkowego fragmentu zachodniej trybuny. Pojawiło się także kilka koncepcji przebudowy stadionu na nowoczesny, typowo piłkarski obiekt, jednak jak dotąd nie doczekały się one realizacji. W 2010 roku otwarto natomiast obok stadionu wybudowany kosztem prawie 11 mln zł kompleks boisk nazwany Miejskim Centrum Treningowym. Kompleks był częścią tysko-sosnowieckiej kandydatury na ośrodek treningowy dla jednej z drużyn podczas Euro 2012 – została ona zaakceptowana przez UEFĘ, jednak żadna z reprezentacji nie zdecydowała się na wybór tego ośrodka. Stadion Ludowy regularnie gości występy Zagłębia Sosnowiec (drużyna rozgrywała na stadionie Ludowym swoje spotkania m.in. w ramach Ekstraklasy oraz europejskich pucharów), ponadto grała na nim również piłkarska reprezentacja Polski kobiet, a z powodu remontów stadionów Wisły i Cracovii obydwa te zespoły występowały tu w rundzie jesiennej sezonu 2009/2010.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Ludowy w 1999 roku: Stadion Ludowy w 1999 roku
Autor: Zuber
Licencja: PD
Źródło: link

Brama stadionu: Brama stadionu
Autor: Dawid Kmiotek
Licencja: ©

Miejskie Centrum Treningowe: Miejskie Centrum Treningowe
Autor: Dawid Kmiotek
Licencja: ©

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu