RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion im. Henryka Reymana

Informacje

Miejscowość:Kraków, > Polska
Pojemność:33 326 widzów
Klub:Wisła Kraków
Otwarty:1953
Oświetlenie:2000 luksów
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Stadion Wisły Kraków został oddany do użytku w maju 1953 roku. Obiekt stanął tuż obok miejsca, w którym mieścił się poprzedni obiekt klubu, zniszczony w 1946 roku i w miejscu byłego stadionu Jutrzenki Kraków, na terenie którego od 1948 roku działał tor żużlowy, zlikwidowany w trakcie budowy nowego stadionu dla Wisły. Nowy obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną. 11 czerwca 1972 roku, podczas spotkania ligowego Wisły z Legią (1:1) zainaugurowane zostało sztuczne oświetlenie obiektu. 26 października 1976 roku padł nie pobity jak dotąd rekord frekwencji stadionu. Spotkanie I rundy pucharu UEFA z Celticiem Glasgow, wygrane przez Wiślaków 2:0 obejrzało z trybun około 45 000 widzów. W 1985 roku wyburzono trybunę główną (zachodnią), w celu budowy nowej. Z powodu braku środków inwestycji jednak nie zrealizowano. W roku 1995 zdemontowano będące w złym stanie technicznym maszty oświetleniowe, a także wyremontowano trybunę wschodnią. W latach 1996–1998 wybudowana została nowa trybuna główna, na którą czekano ponad dekadę. W 1998 roku zainstalowano także 4800 krzesełek na trybunie wschodniej. Rok później wyburzono łukowe trybuny na wałach ziemnych za bramkami. W roku 2000 od strony alei 3 Maja powstała niewielka trybuna dla kibiców przyjezdnych z miejscami dla 250 widzów. Pojemność tą wkrótce dwukrotnie zwiększono. W roku 2002 na stadionie ponownie zainstalowano oświetlenie, a rok później podgrzewaną murawę, której w tamtym czasie nie posiadał żaden inny stadion w Polsce, choć nie był to pierwszy tego typu system w kraju (pierwszy był na stadionie w Rybniku, swego czasu podgrzewaną murawę posiadał również stadion Olimpijski we Wrocławiu).

W 2004 roku rozpoczęto kapitalną przebudowę obiektu. Według pierwotnej koncepcji etapami miał powstać typowo piłkarski obiekt o pojemności 21 500 widzów. Od podstaw planowano wybudować trybunę północną, wschodnią i południową, a otwarta w 1998 roku trybuna zachodnia miała zostać zadaszona. Narożniki miały pozostać niezabudowane, jedynie w południowo-zachodnim rogu miał powstać okrągły pawilon medialny. Jako pierwszą zaczęto budować trybunę południową, która została otwarta w 2005 roku, a rok później wybudowano zaplecze pod tą trybuną. Na początku prac, w 2004 roku od strony północnej wybudowano także tymczasową trybunę z miejscami dla 1000 osób. W 2006 roku została ona rozebrana i rozpoczęła się budowa trybuny północnej, którą otwarto w następnym roku. Jeszcze przed wyborem gospodarza Euro 2012 zaczęto myśleć o zmianie koncepcji i zwiększeniu pojemności obiektu na wypadek przyznania Polsce i Ukrainie organizacji turnieju.

Po wyborze Polski i Ukrainy Kraków, który dotąd niezbyt aktywnie dążył do zostania jednym z miast-gospodarzy turnieju postanowił nadrobić zaległości. Mimo zapewnień budowy większego obiektu, spełniającego wymogi UEFA na Mistrzostwa Europy, Kraków wstępnie uzyskał status miasta rezerwowego. Jeszcze w 2007 roku powstała ostateczna koncepcja większego stadionu. Projekt zakładał budowę dwupoziomowych trybun wzdłuż boiska, a także zabudowę trzech narożników, za wyjątkiem tego, w którym miał stanąć pawilon medialny. Pawilon ten, z racji kształtu nazywany okrąglakiem, powstał w okresie od września 2007 do stycznia 2008 roku. W maju 2008 roku zaczęto rozbiórkę wschodniej trybuny, a budowa nowej rozpoczęła się w 2009 roku. Również w 2009 roku wyburzono trybunę zachodnią i w jej miejsce rozpoczęto konstrukcję nowej. Trybunę wschodnią otwarto w 2010, a zachodnią w 2011 roku. Prace wykończeniowe trwały jednak do lutego 2012 roku, kiedy to ukończono instalację systemu oddymiania. W sezonie 2009/2010 oraz na początku sezonu 2010/2011 z powodu zaawansowanych prac budowlanych Wisła grała swoje spotkania najpierw na stadionie Ludowym w Sosnowcu, a następnie na stadionie Hutnika w Krakowie. Całkowity koszt przebudowy wyniósł 550 mln zł. Autorem projektu było biuro architektoniczne Wojciecha Obtułowicza. W międzyczasie, w grudniu 2009 roku UEFA ogłosiła ostateczną listę miast-gospodarzy Euro 2012, na której zabrakło Krakowa. Federacja nie zdecydowała się na zwiększenie liczby stadionów z ośmiu do dziesięciu lub dwunastu, a wśród polskich miast-kandydatów odrzuciła mające status rezerwowych stadiony Wisły w Krakowie i Śląski w Chorzowie.

Obiekt Wisły Kraków przy ulicy Reymonta może obecnie pomieścić 33 326 widzów. Jest to typowo piłkarski stadion z trybunami rozmieszczonymi na planie prostokąta. Trybuny za bramkami są jednopoziomowe, a wzdłuż boiska nieco wyższe i dwupoziomowe. W południowo-zachodnim narożniku mieści się pawilon medialny, tzw. okrąglak, pozostałe narożniki zabudowane są trybunami. Wszystkie miejsca na stadionie są zadaszone. Przedłużająca się budowa, rosnące koszty, a przede wszystkim architektura stadionu była często przedmiotem krytyki, czego dowodem chociażby 1. miejsce w konkursie Archi-Szopa na najgorszy nowy obiekt architektoniczny Krakowa w 2011 roku. Do najsłabszych pod tym względem elementów stadionu należą stosunkowo duże jak na typowo piłkarski obiekt odległości trybun od boiska, niezbyt spójny charakter stadionu, w tym szczególnie słabo komponujący się z resztą obiektu pawilon medialny, mało atrakcyjna wizualnie elewacja, czy telebimy zamontowane na dużo szerszych od nich samych kratownicach. Od 23 stycznia 2008 roku stadion oficjalnie nosi imię legendarnego zawodnika Wisły, Henryka Reymana.

Na stadionie regularnie występuje Wisła Kraków, a obiekt był świadkiem wielu sukcesów tej drużyny w lidze, czy występów w europejskich pucharach, m.in. w sezonie 1978/1979, w którym zespół dotarł do ćwierćfinału Pucharu Europy. Jako ciekawostkę należy podać, że na stadionie w roku 1958 oraz w latach 60. w roli gospodarza łącznie 10 spotkań rozegrał odwieczny rywal Wisły, Cracovia. W 1975 roku na stadionie rozegrano finał Pucharu Polski (Stal Rzeszów – ROW Rybnik 0:0, k. 3:2), ponadto w latach 2000, 2002 i 2003, kiedy o zdobyciu tego trofeum decydował dwumecz, stadion Wisły gościł po jednym ze spotkań finałowych. W 1978 roku obiekt był jedną z aren 31. Turnieju Juniorów UEFA (nieoficjalnych mistrzostw Europy do lat 19) – odbył się na nim mecz o 3. miejsce oraz finał turnieju. Dwunastokrotnie na stadionie grała reprezentacja Polski, wygrywając 6 spotkań, remisując 4 i przegrywając 2. Ponadto w 1969 roku, w czasie gdy stadion posiadał jeszcze bieżnię odbyły się tu lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski. Był to ostatni raz, kiedy zawody te odbyły się na bieżni o nawierzchni żużlowej. Na obiekcie odbywają się także rozmaite koncerty. W trakcie historii stadionu dochodziło na nim również do różnych incydentów, jak ten z 20 października 1998 roku, kiedy to jeden z widzów spotkania II rundy Pucharu UEFA z włoską AC Parmą, późniejszym triumfatorem rozgrywek, rzucił nożem w głowę zawodnika gości, Dino Baggio. Polski klub został za to wydarzenie wykluczony na rok z rozgrywek europejskich, a sprawca zdarzenia otrzymał wyrok 6,5 roku więzienia. W jednym z odcinków programu telewizyjnego "Wojny na stadionach" emitowanego na kanale Discovery pokazano także relację z derbów Krakowa pomiędzy Wisłą, a Cracovią w 2006 roku (3:0), na stulecie istnienia obu klubów. Rywalizacja kibiców obu drużyn zwana jest "świętą wojną". Podczas meczu nie doszło do większych zamieszek, ale w programie omówiono kulisy antysympatii pomiędzy klubami i pokazano m.in. palenie szalików w przerwie meczu, zdobywanych na fanach Cracovii w ciągu całego roku.

Położenie

Zdjęcia

Widok z zewnątrz: Widok z zewnątrz
Autor: Andrzej O
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: Piotr Drabik
Licencja: CC BY 2.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: Piotr Drabik
Licencja: CC BY 2.0
Źródło: link

Trybuna wschodnia: Trybuna wschodnia
Autor: Piotr Drabik
Licencja: CC BY 2.0
Źródło: link

Trybuna zachodnia: Trybuna zachodnia
Autor: mi...
Licencja: CC BY-SA 2.0
Źródło: link

Dawna trybuna zachodnia: Dawna trybuna zachodnia
Autor: Watts
Licencja: CC BY-SA 2.5
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu