RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Dziesięciolecia

Informacje

Miejscowość:Warszawa, > Polska
Pojemność:71 008 widzów
Klub:-
Otwarty:1955
Rozebrany:2008
Typ stadionu:z bieżnią lekkoatletyczną
Opis

Koncepcja budowy reprezentacyjnego stadionu w Warszawie pojawiła się niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Choć brano pod uwagę wiele lokalizacji, obiekt ostatecznie postanowiono wybudować na terenie pomiędzy Starą Pragą, a Saską Kępą. Przed II wojną światową planowano postawić tam obiekty wystawy krajowej, jednak wybuch wojny to uniemożliwił. W 1953 roku przeprowadzono konkurs na koncepcję architektoniczną stadionu. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu kolejnego roku i prowadzone były w rekordowym tempie (przyspieszyło je jeszcze przyznanie Warszawie organizacji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955 roku). Wznoszenie obiektu zajęło zaledwie 11 miesięcy, a inauguracja nastąpiła 22 lipca 1955 roku. Dla porównania budowany w tym samym czasie stadion Śląski powstawał od marca 1953 do lipca 1956 roku. Głównym punktem otwarcia stadionu Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego był mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Warszawy i Katowic (wówczas pod nazwą Stalinogród), wygrany przez gości 2:1.

Nowo wybudowany stadion posiadał bieżnię lekkoatletczną, otoczoną przez wysokie trybuny na wale ziemnym, mogące oficjalnie pomieścić 71 008 widzów (choć widownia podczas dużych wydarzeń sportowych nieraz dochodziła do 100 000, a być może nawet przekraczała tą liczbę – jednak oficjalnym rekordem frekwencji jest 90 000 widzów na meczu Polska – Finlandia (4:0) w eliminacjach do Mistrzostw Świata 3 listopada 1957 roku). Brak mu było jednak m.in. oświetlenia czy zadaszenia widowni. Do usypania trybun użyto gruzów ze zniszczonej działaniami wojennymi Warszawy. Obok stadionu stanęła betonowa rzeźba "Sztafeta" autorstwa Adama Romana. Korona stadionu na całym obwodzie posiadała jednakową wysokość, wznosząc się 23 m ponad poziomem Wisły. Płyta boiska usytuowana była 4,63 m nad poziomem rzeki; od widowni oddzielał ją rów szeroki na 1,2 m i głęboki na 1 m. W 1975 roku, po tym jak tłum kibiców wtargnął na płytę podczas finiszu Wyścigu Pokoju widownię odgrodzono dodatkowo trwałym ogrodzeniem z siatki.

Na stadionie wielokrotnie grywała piłkarska reprezentacja Polski (pierwszy raz 28 października 1956 roku z Norwegią (5:3), ostatni 17 kwietnia 1983 roku z Finlandią (1:1); łącznie 25 spotkań, 14 wygranych, 5 remisów i 6 porażek)), odbywały się na nim także międzypaństwowe mecze lekkoatletyczne, Europejskie Igrzyska Juniorów w lekkiej atletyce (1964), memoriały Janusza Kusocińskiego, finisze Wyścigu Pokoju, finały piłkarskiego Pucharu Polski (1956 i 1964), korzystały z niego również warszawskie drużyny piłkarskie. Poza imprezami sportowymi obiekt był areną koncertów, dożynek centralnych (1968), obchodów różnych rocznic, itp. 17 czerwca 1983 roku na stadionie, w trakcie swej drugiej pielgrzymki do Polski uroczystą mszę świętą odprawił Jan Paweł II. Do historii przeszło także samospalenie Ryszarda Siwca podczas ogólnokrajowych dożynek 8 września 1968 roku. Akt ten wyrażał protest przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Po 1983 roku stadion jednak niszczał, a jego modernizację uznano za nieopłacalną. W 1989 roku obiekt został wydzierżawiony firmie Damis, która zorganizowała na jego koronie Jarmark Europa, jedno z największych targowisk Europy, znanego jednak również z nielegalnego handlu bronią, narkotykami czy pirackimi płytami.

W latach 90. pojawiła się koncepcja budowy w Warszawie nowego stadionu narodowego. Wśród wielu lokalizacji wymieniany był także stadion Dziesięciolecia. Ostatecznie decyzję o budowie w jego miejscu nowego stadionu podjęto w 2007 roku, po przyznaniu Polsce prawa do organizacji (wspólnie z Ukrainą) Mistrzostw Europy 2012. We wrześniu 2007 roku zakończono handel na stadionie Dziesięciolecia, a kupców zmuszono do przeniesienia się na targowiska przy ulicy Marywilskiej oraz Bakalarskiej. 6 września 2008 roku na stadionie odbyła się ostatnia impreza – finał serii Red Bull X-Fighters, po czym arenę definitywnie zamknięto. 7 października 2008 roku rozpoczęła się budowa nowego stadionu Narodowego. Jego otwarcie nastąpiło 29 stycznia 2012 roku. Nowy obiekt jest nowoczesnym, typowo piłkarskim stadionem (przystosowanym także do organizacji meczów rugby). Jego pojemność wynosi 58 145 miejsc, obiekt wyposażony jest m.in. w rozsuwane zadaszenie i podziemny parking.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Dziesięciolecia: Stadion Dziesięciolecia
Autor: Ejdzej
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion Dziesięciolecia: Stadion Dziesięciolecia
Autor: Piotr Waglowski
Licencja: PD
Źródło: link

Stadion Dziesięciolecia: Stadion Dziesięciolecia
Autor: rucativava
Licencja: CC BY-SA 2.0
Źródło: link

Stadion Dziesięciolecia: Stadion Dziesięciolecia
Autor: Piotr Waglowski
Licencja: PD
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu