RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Cracovii

Informacje

Miejscowość:Kraków, > Polska
Pojemność:15 114 widzów
Klub:Cracovia
Otwarty:2010
Oświetlenie:3000 luksów
Koszt budowy:157 mln zł
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Nowy stadion Cracovii powstał w miejscu starego obiektu, funkcjonującego już od 1912 roku, co pozwala obecną arenę, jako kontynuatora tradycji dawnego obiektu uznać za jeden z najstarszych stadionów w Polsce. Położenie boiska względem poprzedniego uległo jedynie nieznacznej zmianie. Szanse na budowę nowego obiektu, czy też gruntownej modernizacji starego pojawiły się jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to zainteresowanie sponsorowaniem Cracovii przejawiła niemiecka firma deweloperska IVACO. W zamian za prawo do budowy centrum handlowego obok stadionu IVACO zamierzało podjąć się przebudowy stadionu. W 1999 roku przedstawiono projekt stadionu i uzyskano zgodę na budowę, która rozpoczęła się w październiku następnego roku. Skończyło się jednak tylko na wyburzeniu budynku klubowego, bowiem okazało się, że teren stadionu należy do sióstr Norbertanek. Firma IVACO wycofała się z inwestycji, a wyburzony budynek klubowy z konieczności zastąpiono kontenerem.

W 2004 roku do sprawy budowy powrócił prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, który doprowadził do ugody z siostrami zawartej 21 lutego 2005 roku. Pozwoliło to już bez przeszkód myśleć o budowie nowego obiektu, która po szybkim awansie Cracovii w latach 2003–2005 z III ligi do Ekstraklasy stawała się koniecznością. Co ciekawe, do sióstr wciąż należy niewielka, niespełna 5-arowa działka na placu przed głównym wejściem, nazwana "zębem przeoryszy", za którą Norbertanki żądały miliona złotych. Konkurs na koncepcję architektoniczną ogłoszono w sierpniu 2007 roku, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło 6 grudnia tego samego roku. Zwycięska okazała się wizja polsko-hiszpańskiego konsorcjum Estudio Lamela. Przetarg na budowę obiektu rozpisano 17 lutego 2009 roku. Oferty zostały zgłoszone przez aż 17 podmiotów, spośród których wyłoniono pięć, które zostały zaproszone do dalszego postępowania. 28 maja ostatecznie ogłoszono, że wykonawcą obiektu zostanie konsorcjum Alpine. Umowę podpisano 17 czerwca, a uroczyste rozpoczęcie budowy nastąpiło 10 lipca. Planowane częściowe oddanie do użytku umożliwiające piłkarzom grę na nowym obiekcie miało nastąpić 30 września 2010 roku, a termin pełnego zakończenie budowy wyznaczono na 30 listopada 2011 roku, jednak konsorcjum Alpine pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych w bardzo szybkim tempie przeprowadziło inwestycję i we wrześniu 2010 roku, na 14 miesięcy przed ostatecznym terminem stadion był w pełni gotowy. Inauguracja nastąpiła 25 września 2010 roku meczem ligowym z Arką Gdynia (2:0). W czasie budowy Cracovia występowała na stadionie Ludowym w Sosnowcu oraz na stadionie Hutnika w Krakowie.

Obiekt przy ul. Kałuży 1 może pomieścić 15 114 widzów. Jest to typowo piłkarski obiekt, z trybunami rozmieszczonymi na planie prostokąta. Wszystkie miejsca są siedzące, plastikowe krzesełka są składane, w barwach klubu – białe i czerwone. Trybuna główna (od strony południowej) jest dwupiętrowa, pozostałe trzy mieszczą się na jednym poziomie. Trybuny zachodnia, północna i wschodnia różnią się nieco wysokością (mają odpowiednio po 14, 10 i 12 m), ale mimo to dzięki zabudowanym narożnikom obiekt jest spójny architektonicznie i sprawia bardzo estetyczne wrażenie, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Niemal wszystkie miejsca na trybunach są zadaszone, jedynie pierwszy rząd trybuny wschodniej znajduje się tuż poza zasięgiem dachu. Główne wejście na stadion znajduje się od strony wschodniej, gdzie przed obiektem mieści się reprezentacyjny plac. Stadion wyposażony jest m.in. w podgrzewaną murawę, dwa telebimy, sztuczne oświetlenie o natężeniu 3000 luksów. Dodatkowo trybunę zachodnią zaprojektowano tak, by można było na niej umieszczać scenę służącą do organizowania koncertów i innych imprez. Wewnątrz trybun obiektu mieszczą się m.in. ciągi komunikacyjne, pomieszczenia biurowe, techniczne oraz dla sędziów i zawodników, punkty gastronomiczne, toalety, a także sklep kibica. Obiekt jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Koszt budowy obiektu wyniósł niemal 157 mln zł.

Koncepcja Estudio Lamela zakłada również powstanie przyległej do stadionu hali sportowej oraz parkingu podziemnego, których budowa ma się rozpocząć po 2012 roku. Stadion został laureatem kilku nagród, m.in. zwyciężył w konkurskie na "Budowę Roku" oraz uznano go za Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Obiekt nosi imię marszałka Józefa Piłsudskiego, które nadano mu już w 1936 roku, choć przez lata bądź patronem był bądź kto inny, bądź też stadion wcale go nie posiadał. 4 czerwca 2013 roku na stadionie zagrała reprezentacja Polski, pokonując w meczu towarzyskim Liechtenstein 2:0. Było to pierwsze w historii spotkanie obu reprezentacji, a także powrót kadry narodowej po latach na obiekt Cracovii (jeszcze na starym obiekcie, w latach 1922–1925 biało-czerwoni rozegrali na stadionie Cracovii cztery spotkania). Warto dodać, że 1 stycznia każdego roku na stadionie odbywa się trening noworoczny Cracovii, tradycja kontynuowana przez ten klub już od lat 20. XX wieku.

Położenie

Zdjęcia

Stadion Cracovii z zewnątrz: Stadion Cracovii z zewnątrz
Autor: Radoslaw Ziomber
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: Tomasz Rychlik
Licencja: CC BY-SA 2.0
Źródło: link

Wewnątrz stadionu: Wewnątrz stadionu
Autor: Premia
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Powiązane artykuły na blogu

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu