RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

PGE Arena

Informacje

Miejscowość:Gdańsk, > Polska
Pojemność:43 615 widzów
Klub:Lechia Gdańsk
Otwarty:2011
Oświetlenie:2000 luksów
Koszt budowy:864 mln zł
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Gdańska PGE Arena to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych stadionów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Obiekt zachwyca przede wszystkim jednolitą, spójną bryłą architektoniczną oraz ciekawie dobraną kolorystyką. Z zewnątrz stadion mieni się złotymi odcieniami pokrytej poliwęglanowymi płytkami fasady, a wewnątrz wrażenie robią krzesełka w różnych odcieniach zieleni i turkusu. Koncepcja stadionu nawiązuje do bursztynu, a także do tradycji portowych miasta (dźwigary dachu imitują wręgi statku). Autorem koncepcji obiektu jest prof. Wojciech Grabianowski z biura projektowego Rhode-Kellermann-Wawrowsky. Arena już została doceniona, m.in. wygrywając w kategorii "Architektura i wzornictwo" w prestiżowym plebiscycie Stadium Business Awards w 2012 roku, uzyskując nagrodę dla "Najlepszego Projektu Sportowo-Turystycznego 2011", czy wygrywając w konkursie na "Stadion Roku 2011" zorganizowanym przez serwis stadiony.net.

O budowie nowego stadionu dla Lechii mówiło się już od początku XXI wieku. Ówczesne koncepcje zakładały przebudowę starego obiektu Lechii przy ulicy Traugutta. Sprawa nowego stadionu nabrała tempa wraz z rozpoczęciem starań o organizację przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012. Gdańsk od początku deklarował swą gotowość do zostania jednym z miast-gospodarzy turnieju. W 2006 roku pojawiła się wizja obiektu nawiązującego do bursztynu. Koncepcja wyglądała bardzo obiecująco i to ona ostatecznie została przeznaczona do realizacji. Nowy projekt zakładał budowę stadionu na ponad 40 000 widzów. W odróżnieniu od poprzednich koncepcji stadion planowano wybudować w zupełnie nowej lokalizacji. Wizję roboczo nazwano "Baltic Areną" (lub "Areną Bałtycką"). Stadion, według zapewnień lokalnych samorządowców miał powstać niezależnie od przyznania Polsce i Ukrainie Euro 2012, ale organizacja turnieju znacznie przyspieszyła realizację i zapewniła inwestycji priorytetowy charakter.

W 2007 roku powołano spółkę Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (w skrócie BIEG 2012), której zadaniem było wybudowanie i przygotowanie nowej areny na Euro 2012. Na początku 2008 roku podpisano umowę o zaprojektowanie stadionu, który postanowiono wybudować w Gdańsku-Letnicy. 2 kwietnia rozpoczęły się prace porządkujące teren pod inwestycję. 15 grudnia tego samego roku ruszyły pierwsze prace ziemne. Właściwa budowa rozpoczęła się 28 maja 2009 roku, choć uroczystego wmurowania kamienia węgielnego dokonano nieco później, 15 lipca. Pierwotnie stadion planowano oddać do użytku na koniec 2010 roku. Terminu tego jednak nie udało się dotrzymać i inaugurację zaplanowano na 9 czerwca 2011 roku, kiedy to reprezentacja Polski miała zmierzyć się z Francją. W miarę zbliżania się tego terminu trwał wyścig z czasem organizatorów i wykonawców. Wobec braku pewności co do ukończenia areny na czas, 23 maja PZPN podjął jednak decyzję o przeniesieniu spotkania na stadion Legii w Warszawie.

Ostatecznie obiekt został oddany do użytku 19 lipca, a pierwsze spotkanie rozegrano na nim 14 sierpnia pomiędzy Lechią i Cracovią w ramach 3. kolejki Ekstraklasy. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1, a strzelcem pierwszego gola został Fred Benson z Lechii. Reprezentacja Polski swój pierwszy mecz na stadionie rozegrała 6 września z Niemcami (mecz pierwotnie miał odbyć się na stadionie Narodowym, ale w związku z opóźnieniami w budowie został przeniesiony do Gdańska). W spotkaniu omal nie doszło do pierwszego w historii zwycięstwa Polski nad Niemcami, gdyż w pierwszej minucie doliczonego czasu gry, po wykorzystanym przez Jakuba Błaszczykowskiego rzucie karnym grający od 81. minuty w dziesiątkę Polacy niespodziewanie wyszli na prowadzenie 2:1. Na sekundy przed końcem, w ostatniej akcji meczu na 2:2 wyrównał jednak Cacau i spotkanie zakończyło się remisem. Podczas Euro 2012 na stadionie zostały rozegrane trzy spotkania w grupie C (Hiszpania – Włochy 1:1, Hiszpania – Irlandia 4:0 i Chorwacja – Hiszpania 0:1) oraz jeden ćwierćfinał (Niemcy – Grecja 4:2). Oprócz spotkania z Niemcami reprezentacja Polski rozegrała na arenie jeszcze jedno spotkanie, przegrywając 14 listopada 2012 roku towarzysko z Urugwajem 1:3.

Na dwupoziomowych trybunach stadionu znajduje się łącznie 43 615 miejsc dla kibiców. Wymiary całkowite obiektu to 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Dach, spoczywający na 82 dźwigarach ma powierzchnię 44 000 m². Na stadionie znajduje się także 40 lóż dla VIP-ów oraz 1383 miejsca biznesowe. W każdym z czterech narożników mieszczą się telebimy. Wewnątrz obiektu znajdują się powierzchnie użytkowe oraz komercyjne, a wokół areny biegnie tor wrotkarski. Na zewnątrz znajduje się także parking z miejscami dla 2171 samochodów i 74 autokarów. Nocą elewacja stadionu może być podświetlana. Ostateczny koszt realizacji inwestycji wyniósł 864 mln zł i był wyższy od pierwotnie zakładanych 660 mln. 25 maja 2010 roku podpisano wartą 35 mln zł umowę sponsorską na nazwę stadionu z grupą PGE. Umowa została zawarta na okres pięciu lat. Był to pierwszy w Polsce przykład sprzedaży praw do nazwy stadionu (w 2009 roku podobna sytuacja była w Lubinie, ale tam stadion oraz sponsor mieli wspólnego właściciela).

Położenie

Zdjęcia

Fasada stadionu: Fasada stadionu
Autor: Dariusz Boczek
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz PGE Areny: Wewnątrz PGE Areny
Autor: Dariusz Boczek
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz PGE Areny: Wewnątrz PGE Areny
Autor: Dariusz Boczek
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz PGE Areny: Wewnątrz PGE Areny
Autor: Marek Popkiewicz
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Wewnątrz PGE Areny: Wewnątrz PGE Areny
Autor: Yanek
Licencja: CC BY-SA 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu