RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Stadion Strahov

Informacje

Miejscowość:Praga, > Czechy
Pojemność:250 000 widzów
Otwarty:1926

Opis

Mieszczący się w Pradze stadion Strahov (nazwa pochodzi od dzielnicy Strahov, w której się znajduje) to największy stadion na świecie, a także drugi co do wielkości obiekt sportowy globu (przewyższa go jedynie tor wyścigowy w Indianapolis, mogący pomieścić łącznie do 400 000 kibiców). Jego trybuny mogą pomieścić do 250 000 widzów. Jak na stadion jest to jednak dosyć specyficzny obiekt. Przede wszystkim nietypowa jest przestrzeń wewnątrz trybun – jej wymiary to 310,5 x 202,5 metrów, co daje około 6,3 hektara powierzchni, na której można by zmieścić 9 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Nie dziwi więc, że trybuny, które otaczają obiekt ze wszystkich stron mają tak wysoką pojemność.

Stadion został zainaugurowany w 1926 roku jako miejsce do organizowania nacjonalistycznych wieców. Projektantem obiektu był Alois Dryák. Postawione wówczas drewniane trybuny do 1932 roku stopniowo zastąpiono żelbetowymi konstrukcjami. Pod koniec lat 30. XX wieku stadionowi nadano imię pierwszego prezydenta Czechosłowacji, Tomáša Masaryka. Do czasu II wojny światowej głównymi imprezami na obiekcie były organizowane co kilka lat, przy udziale ogromnej rzeszy widzów pokazy gimnastyczne Towarzystwa Sokół, a także inne parady i wystąpienia. Po wojnie, w 1948 roku stadion doczekał się rozbudowy, która nadała mu jego współczesną pojemność. W czasach komunistycznych głównymi festiwalami organizowanymi na stadionie były spartakiady. Ostatnia odbyła się na nim w 1985 roku. W latach 90., po transformacji ustrojowej obiekt posłużył jako miejsce koncertów znanych gwiazd muzyki. Zagrali na nim m.in. The Rolling Stones, Guns N' Roses, Bon Jovi, Aerosmith, Pink Floyd czy U2. Imprezy te także gromadziły tłumy, często przekraczające liczbę 100 000 fanów. Na początku XXI wieku Sparta Praga wybudowała wewnątrz obiektu siedem pełnowymiarowych boisk treningowych (w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią) i jedno do minifutbolu (również ze sztucznym trawnikiem). Na arenie stanął ponadto budynek administracyjny i parking. W 2010 roku obiekt był jedną z aren klubowych Mistrzostw świata w ultimate frisbee.

Brak jest póki co sprecyzowanych planów co do przyszłości stadionu. Obecnie służy on jako obiekt treningowy, nadal organizuje się na nim także koncerty. Żelbetowe trybuny w 2003 roku wpisano do rejestru czeskich pamiątek kulturowych, jednak mimo to nie otoczono je należytą opieką i konstrukcja od dłuższego czasu niszczeje. Istniał pomysł przekształcenia obiektu w wioskę olimpijską w razie przyznania Pradze organizacji Igrzysk Olimpijskich 2016. Kandydatura stolicy Czech nie znalazła się jednak nawet na finałowej liście kandydatów (na gospodarza wybrano ostatecznie Rio de Janeiro) i pomysł ten upadł. Możliwe, że teren stadionu w przyszłości zostanie zaadoptowany na cele komercyjne. Inny pomysł zakłada stworzenie na nim miejsca do wypoczynku. Należy dodać, że tuż obok stadionu Strahov leży inny duży obiekt sportowy, stadion lekkoatletyczny Evžena Rošického (połączony ze Strahovem przejściem nadziemnym), zaś pod obiektem przebiega tunel drogowy.

Położenie

Zdjęcia

Widok na stadion: Widok na stadion
Autor: Che
Licencja: CC BY-SA 2.5
Źródło: link

Wewnątrz stadionu Strahov: Wewnątrz stadionu Strahov
Autor: Miaow Miaow
Licencja: PD
Źródło: link

Masowe pokazy gimnastyczne Towarzystwa Sokół w 1932 roku: Masowe pokazy gimnastyczne Towarzystwa Sokół w 1932 roku
Autor: nieznany
Licencja: CC BY-SA 3.0 DE
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu