RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Andrův stadion

Informacje

Miejscowość:Ołomuniec, > Czechy
Pojemność:12 541 widzów
Klub:Sigma Olomouc
Otwarty:1940
Oświetlenie:1676 luksów
Typ stadionu:piłkarski

Opis

Inicjatorem budowy stadionu Sigmy Olomouc był Josef Ander, ołomuniecki przedsiębiorca i miłośnik piłki nożnej. Chciał on stworzyć w Ołomuńcu dobrą drużynę piłkarską oraz stadion na miarę takiej drużyny. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1938 roku i zakończyła dwa lata później. Nowo powstały stadion mógł pomieścić 20 000 widzów, a jego ozdobą była żelbetowa trybuna wzdłuż boiska, którą wysadzili pod koniec II wojny światowej wycofujący się Niemcy. Wcześniej mieścił się w niej urządzony przez nich skład amunicji. Niedługo po zakończeniu wojny na jej miejsce postawiono drewnianą trybunę, którą wykorzystywano do 1976 roku.

W 1950 obiekt otrzymał nazwę "Stadion Míru" ("Stadion Pokoju"). W kolejnych latach stadion jednak niszczał, w niektórych latach w ogóle nie był używany. W 1969 roku stadion otrzymała i zaczęła z niego korzystać Sigma Olomouc. Początkowo na stadionie prowadzono tylko najpilniejsze prace remontowe. Pierwszą większą inwestycją było postawienie budynku klubowego z szatniami i biurami. Wiosną 1977 roku zburzono drewnianą trybunę, zwaną potocznie "babička" i rozpoczęto budowę nowej głównej trybuny, którą ukończono w 1979 roku. Po awansie zespołu do I ligi dotychczasowa pojemność obiektu stała się niewystarczająca, w związku z czym dobudowano metalową konstrukcję zwiększającą dwukrotnie liczbę miejsc na stadionie. W 1985 rozpoczęto budowę nowej trybuny wzdłuż boiska, naprzeciwko tej istniejącej. Budowa przebiegała szybko i na wiosnę 1986 roku stadion mieścił już 6000 widzów.

Po transformacji ustrojowej stadion stał się własnością spadkobierców jego założyciela. Został jednak odkupiony przez klub, a w dowód szacunku przywrócono mu dawną nazwę, powstałą od nazwiska Josefa Andera. W 1993 roku zainstalowano oświetlenie oraz wymieniono murawę. W roku 1998 wydłużono główną trybunę oraz zamontowano na niej nowe siedzenia. W czasie pięciu tygodni za jedną z bramek powstała także południowa trybuna z 1802 miejscami. Latem 2000 roku otwarto trybunę za północną bramką. Rok później wschodnia trybuna doczekała się plastikowych krzesełek. W latach 2009–2010 zbudowano nową trybunę południową, mogącą pomieścić 1894 widzów i kolejnych 460 w skyboksach. Na stadionie dwukrotnie zagrała reprezentacja Czechosłowacji, a po podziale kraju jak dotąd sześciokrotnie wystąpiła także kadra Czech.

Położenie

Zdjęcia

Widok w kierunku północnym: Widok w kierunku północnym
Autor: Michal Maňas
Licencja: CC BY 3.0
Źródło: link

Widok w kierunku południowym: Widok w kierunku południowym
Autor: Michal Maňas
Licencja: CC BY 3.0
Źródło: link

Źródła

Copyright © 2012–2019 by arenysportowe.eu