RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Tor wyścigów konnych Meydan w Dubaju

Dodano: 15 lutego 2013 Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2013 2 komentarze

Dziś chciałbym Wam przedstawić jeden z najbardziej niezwykłych, choć chyba niezbyt znanych u nas obiektów sportowych na świecie. Chodzi o tor do wyścigów konnych Meydan (ang. Meydan Racecourse) w Dubaju otwarty w 2010 roku. Arena może pomieścić w komfortowych warunkach ponad 75 000 widzów i gości wyścigi z najwyższą pulą nagród na świecie – coroczny Dubai World Cup.

Budowa nowego toru rozpoczęła się w 2007 roku, a projekt opracowała malezyjska pracownia architektoniczna TAK. Obiekt wybudowano częściowo w miejscu poprzedniego hipodromu Nad Al Sheba. Stary obiekt istniał od 1986 roku i miał długość 2254 m. Wśród licznych imprez organizowanych na torze na najbardziej prestiżową wyrósł rozgrywany od 1996 roku coroczny Dubai World Cup, który stał się wyścigiem z najwyższą pulą nagród na świecie (w 2013 roku wyniesie ona 27,25 mln $). Pomimo trwającej tuż obok budowy, wyścigi na starym Nad Al Sheba organizowano jeszcze do 2009 roku, później musiał on już ustąpić miejsca Meydanowi.

Nowy obiekt częściowo został otwarty na początku 2010 roku, ale oficjalne otwarcie nastąpiło 27 marca 2010 roku, wraz z inauguracją kolejnego Dubai World Cup. Koszt budowy największej i najnowocześniejszej areny wyścigów konnych na świecie wyniósł 1,25 mld $. Obiekt składa się z dwóch torów wyścigowych, trawiastego o długości 2400 m oraz znajdującego się wewnątrz niego toru o długości 1750 m, wykonanego ze specjalnej nawierzchni (Tapeta) pozwalającej rozgrywać wyścigi przy każdej pogodzie. Od strony północno-zachodniej do toru przystaje długa na 1,2 km trybuna – "tradycyjna" (z krzesełkami) może pomieścić 60 000 widzów, kolejne 15 000 może oglądać wyścigi z balkonów połączonego z trybuną ogromnego budynku, który mieści także pięciogwiazdkowy hotel z 285 pokojami (niemal wszystkie mają widok na tor), pomieszczenia biznesowe, konferencyjne, muzeum, kino IMAX i wiele innych udogodnień. Na dachu budynku znajduje się m.in. basen czy przeszklona konstrukcja, tzw. "Sky Bubble" przykryta oryginalnym dachem w kształcie półksiężyca. Przed budynkiem mieści się parking na 8600 samochodów, który zaprojektowano tak, by z lotu ptaka przypominał kształt sokoła. Nazwa obiektu również ma swoją symbolikę: słowo "meydan" w języku arabskim oznacza miejsce, w którym ludzie gromadzą się i rywalizują ze sobą. Pisząc o Meydanie należy także wspomnieć o szejku Muhammadzie ibn Raszidzie al-Maktumie, emirze Dubaju i premierze oraz wiceprezydencie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który jest wielkim miłośnikiem wyścigów konnych i bez którego tak niezwykły obiekt nie miałby szans powstać.

Zobacz obiekt w Google Maps

Źródła

Komentarze

Liczba komentarzy: 2

JANOPIWKO » 28 października 2013, godz. 14:53

Piękny tor. W Polsce( Krakowie) przydał by się tor wyścigów konnych, choć nie tak eksluzywny jak w Dubaju

JULO CO SIĘ TULO » 28 października 2013, godz. 15:00

CHYBA,ŻE GO WYBUDUJE JAKIŚ SZEJK ARABSKI, BO BĘDZIE MIAŁ TAKI KAPRYS

Dodaj komentarz[regulamin]


Wszystkie pola są wymagane
Copyright © 2012–2020 by arenysportowe.eu