Panel u偶ytkownika

Menu

Puchar Polski kobiet jednak dla Medyka

Dodano: 16 czerwca 2013 Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2013 0 komentarzy

W rozegranym dzisiaj na stadionie Warty Pozna艅 finale Pucharu Polski kobiet Medyk Konin pokona艂 po emocjonuj膮cym spotkaniu RTP Uni臋 Racib贸rz 2:1. Raciborzanki prowadzi艂y po pierwszej po艂owie, ale w drugiej cz臋艣ci gry zawodniczki z Konina zdo艂a艂y odwr贸ci膰 losy meczu. Bohaterk膮 Medyka zosta艂a Ewa Pajor, zdobywaj膮c obie bramki dla swojego zespo艂u – drug膮, decyduj膮c膮 o losach spotkania ju偶 w doliczonym czasie gry.

Unia Racib贸rz zaledwie kilka dni po zdobyciu pi膮tego mistrzostwa Polski liczy艂a, 偶e po raz czwarty z rz臋du uda jej si臋 tak偶e wywalczy膰 Puchar Polski. Droga Unii do fina艂u w Poznaniu uk艂ada艂a si臋 nadzwyczaj pomy艣lnie. Najpierw w 1/8 fina艂u zawodniczki z Raciborza rozgromi艂y w Grodzisku Wielkopolskim Zag艂臋bie Lubin 6:1. Zesp贸艂 z Dolnego 艢l膮ska w bardzo dobrym stylu wywalczy艂 w tym sezonie awans do Ekstraligi, ale w marcowym starciu z mistrzyniami Polski niewiele mia艂 do powiedzenia. Aby wyj艣膰 na prowadzenie, Unitki potrzebowa艂y zaledwie... 14 sekund! Du偶o wi臋cej oporu, ni偶 zesp贸艂 z Lubina stawi艂a za to Unii dru偶yna Mitechu 呕ywiec. Pi艂karki z 呕ywca, z kt贸rymi w rundzie jesiennej Unia wygra艂a w lidze a偶 9:2 tym razem dzielnie stawia艂y czo艂a gospodyniom, od czasu do czasu nawet gro藕nie kontratakuj膮c. Dopiero gol Chinasy na cztery minuty przed up艂ywem regulaminowego czasu gry da艂 Unii zwyci臋stwo i awans do p贸艂fina艂u. W spotkaniu p贸艂fina艂owym z kolei Unia uda艂a si臋 do Cz臋stochowy, gdzie bez wi臋kszych problem贸w ogra艂a tamtejszego Gola 3:0 (Gol Cz臋stochowa, podobnie jak i przeciwnik Unii z 1/8 fina艂u tak偶e wywalczy艂 w tym sezonie promocj臋 do Ekstraligi).

Zupe艂nie inaczej wygl膮da艂a droga do fina艂u pi艂karek z Konina. W 1/8 fina艂u zawodniczki Medyka upora艂y si臋 w Szczecinie z Olimpi膮 dopiero po rzutach karnych. Lepiej by艂o w 膰wier膰finale, kiedy koninianki wygra艂y u siebie z G贸rnikiem 艁臋czna 2:1. W p贸艂finale natomiast Medyk d艂ugo m臋czy艂 si臋 na w艂asnym boisku z AZS-em PSW Bia艂a Podlaska. Losy awansu rozstrzygn臋艂y si臋 dopiero w dogrywce, a decyduj膮ce trafienie na 2:1 pad艂o w 118. minucie spotkania. Obydwa gole dla gospody艅 zdobywa艂a w tamtym meczu Anna Gawro艅ska.

Dotychczas Unia i Medyk w finale Pucharu Polski spotyka艂y si臋 dwukrotnie. W sezonie 2007/2008, kiedy Unia stawia艂a pierwsze kroki w Ekstralidze, dotarcie do fina艂u rozgrywek pucharowych by艂o dla raciborzanek du偶ym, je艣li nie najwi臋kszym dotychczasowym osi膮gni臋ciem. Co wi臋cej, w meczu fina艂owym rozegranym na stadionie im. Henryka Reymana w Kutnie Unitki by艂y bliskie sprawienia sporej niespodzianki, ulegaj膮c ostatecznie do艣wiadczonym pi艂karkom Medyka po dogrywce 3:4. Unia prowadzi艂a nawet w dogrywce 3:2, ale koninianki zdo艂a艂y wyr贸wna膰, a nast臋pnie wyj艣膰 na prowadzenie. Drugi raz Medyk i Unia spotka艂y si臋 w finale Pucharu Polski rok temu. Sytuacja by艂a podobna do dzisiejszej, bowiem kilka dni przed meczem fina艂owym Unia zdoby艂a tytu艂 mistrza Ekstraligi. Ponadto w ostatniej, decyduj膮cej kolejce ligowej Unia podejmowa艂a w艂a艣nie Medyk Konin, wygrywaj膮c 3:1 i zapewniaj膮c sobie czwarty tytu艂. Fina艂 Pucharu Polski by艂 wi臋c rewan偶em za niedawne starcie o mistrzostwo kraju. Wynik na stadionie Miejskim w Toruniu okaza艂 si臋 identyczny, jak w meczu sprzed kilku dni (3:1) i tym razem to Unia si臋gn臋艂a po Puchar (by艂 to trzeci z rz臋du i zarazem trzeci w historii triumf Unii w tych rozgrywkach).

Na spotkanie przysz艂o (jak na pi艂k臋 kobiec膮) ca艂kiem sporo widz贸w, jak podaje eurosport.onet.pl by艂o ich na trybunach 1500. Mecz fina艂owy lepiej rozpocz臋艂y zawodniczki z Konina, ale nie potrafi艂y udokumentowa膰 golem swojej przewagi. Unia za to gro藕nie kontratakowa艂a. W 12. minucie Chinasa trafi艂a pi艂k膮 w s艂upek. Pierwszy gol pad艂 w 37. minucie dla Unii Racib贸rz, kiedy po podaniu Chinasy z oko艂o 20 metr贸w celnie strzeli艂a Dominika S媒korov谩. Pocz膮tek drugiej cz臋艣ci meczu by艂 bardziej wyr贸wnany. W ko艅cu jednak w 78. minucie pad艂o wyr贸wnanie, a bramk臋 zdoby艂a wprowadzona w przerwie Ewa Pajor. Zaledwie dwie minuty wcze艣niej mog艂o by膰 2:0 dla Unii, ale pi艂ka po strzale Anny 呕elazko trafi艂a tyklo w s艂upek. Nerwow膮 ko艅c贸wk臋 rozstrzygn臋艂y na swoj膮 korzy艣膰 pi艂karki Medyka. Gdy wydawa艂o si臋 ju偶, 偶e dojdzie do dogrywki, do siatki w doliczonym czasie gry ponownie trafi艂a Ewa Pajor, daj膮c swojej dru偶ynie zwyci臋stwo. Dla Medyka jest to czwarty triumf w tych rozgrywkach w historii – poprzednio koninianki Puchar Polski zdobywa艂y w latach 2005, 2006 i 2008. Unia p贸ki co ma o jedno zwyci臋stwo mniej. W klasyfikacji niezmiennie kr贸luje natomiast dru偶yna Czarnych Sosnowiec z 12 wygranymi edycjami Pucharu. Na drugim miejscu jest w艂a艣nie Medyk ex aequo z AZS-em Wroc艂aw (4 zwyci臋stwa), a po jednym triumfie mniej maj膮 Unia Racib贸rz i TKKF Stilon Gorz贸w Wielkopolski.

Medyk KoninRTP Unia Racib贸rz 2:1 (0:1), 16 czerwca 2013
Stadion: Stadion przy Drodze D臋bi艅skiej, Pozna艅
S臋dzia: Agnieszka P艂askoci艅ska
Widz贸w: 1 500
Bramki: Pajor 78', 90+3' – S媒korov谩 37'
Medyk Konin: Anna Szyma艅ska, Aleksandra Sikora, Rados艂awa S艂awczewa, L忙titia Chapeh Yimga, Hanna Olsza艅ska (46' Ewa Pajor), Patrycja Balcerzak, Natalia Pakulska, Sandra Sa艂ata (76' Sandra Lichtenstein), Marta Wo藕niak, Katarzyna Konat, Anna Gawro艅ska
RTP Unia Racib贸rz: Daria Anto艅czyk, Donata Le艣nik, Gabriela Grzywi艅ska, Hanna Konsek, Natalia Chudzik, Ewelina Kamczyk, Marta Mika, Anna 呕elazko, Patrycja Wi艣niewska, Gloria Chinasa Okoro, Dominika S媒korov谩 (61' Natasza G贸rnicka)