RSS
Areny sportowe

Wyszukiwarka

Panel użytkownika


Menu

Informacja o plikach cookies

Witryna korzysta z plików cookies.

Nowa formuła rozgrywek Ekstraklasy od przyszłego sezonu

Dodano: 5 kwietnia 2013 Ostatnia aktualizacja: 5 kwietnia 2013 0 komentarzy

Rada nadzorcza Ekstraklasy przegłosowała właśnie projekt reformy rozgrywek, który zacznie obowiązywać od nowego sezonu. Zespoły, po rozegraniu tak jak dotąd 30 kolejek w sezonie zostaną podzielone na grupę mistrzowską oraz spadkową. Ich dotychczasowy dorobek punktowy zostanie podzielony na pół i zaokrąglony w górę, po czym wszystkie rozegrają po 7 dodatkowych spotkań, te sklasyfikowane wyżej cztery u siebie i trzy na wyjeździe, te niżej – na odwrót.

O reformie Ekstraklasy mówiło się już od dłuższego czasu. Projekt zmian w założeniu ma na celu uatrakcyjnienie rozgrywek, zwłaszcza w końcówce sezonu oraz zwiększenie liczby spotkań i skrócenie przerwy zimowej. Nieco podobną reformę do obecnej przeprowadzono w sezonie 2001/2002, kiedy to zespoły w pierwszej części rozgrywek podzielono na grupy A i B, a w drugiej utworzono grupy mistrzowską oraz spadkową. Po roku z reformy jednak się wycofano.

Jeśli mam być szczery, bardzo nie podoba mi się wprowadzona zmiana. W dużym skrócie: system rozgrywek ligowych powinien przede wszystkim w jak najbardziej sprawiedliwy sposób wyłaniać najlepszą drużynę w kraju w danym sezonie. Być może reforma rzeczywiście sprawi, że przybędzie nam emocji, ale wypaczy przy tym sens sportowej rywalizacji. Obszerną analizę, dlaczego wprowadzane zmiany idą w złym kierunku zamieścił kiedyś na swoim blogu Paweł Czado, cytując komentarz jednego ze swoich czytelników. Nie chcę powtarzać wszystkiego, co zostało tam napisane, dlatego bardzo gorąco zachęcam do lektury tego tekstu, bo naprawdę warto. Szkoda tylko, że być może pomysłodawcy reformy nie mieli do niego dostępu...

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz[regulamin]


Wszystkie pola są wymagane
Copyright © 2012–2020 by arenysportowe.eu