Panel użytkownika

Menu

Krótko o meczach z Mołdawią

Dodano: 6 czerwca 2013 Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2013 0 komentarzy

Już jutro ważne, wyjazdowe spotkanie naszej reprezentacji z Mołdawią w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2014. Dziś warto więc przypomnieć dotychczasowe mecze między obiema drużynami. Bilans jest dla nas nadzwyczaj korzystny: na cztery mecze (trzy w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata i jeden towarzyski) wszystkie wygraliśmy, a statystyki bramek to 8:1.

Reprezentacja Mołdawii swój pierwszy mecz rozegrała w 1991 roku, a po raz pierwszy przyszło im się mierzyć z Polakami, kiedy los skojarzył obie drużyny w eliminacjach do mundialu w 1998 roku. Pierwszy mecz odbył się 10 listopada 1996 roku w Katowicach, na stadionie GKS-u. Wynik tego spotkania już w 4. minucie otworzył Bałuszyński, zaskakując bramkarza gości z rzutu wolnego. Prowadzenie na 2:0 dał nam Warzycha, wykorzystując jedenastkę w 77. minucie gry. Kontaktowego gola dla Mołdawii zdobył, również po rzucie karnym, Cleşcenco w 83. minucie. Polacy nie dali jednak sobie odebrać prowadzenia i mecz zakończył się wygraną biało-czerwonych.

Na rewanż w Kiszyniowie Polacy jechali już pozbawieni szans na awans (podobnie zresztą jak Mołdawianie, którzy przegrali wszystkie swoje mecze w grupie), ale mimo to zagrali dobry mecz i wysoko (3:0) pokonali swoich rywali. Hat-trickiem popisał się wówczas Andrzej Juskowiak. Spotkanie rozegrane zostało na nieistniejącym już (został rozebrany w 2007 roku) stadionie Republikańskim, na którym dawniej swoje mecze rozgrywała reprezentacja Mołdawii.

Po raz kolejny zagraliśmy z Mołdawią 6 lutego 2011 roku. Był to mecz towarzyski, grany w dodatku poza oficjalnym terminem FIFA, stąd Polacy zagrali w mocno rezerwowym składzie. W miarę wyrównane spotkanie, rozgrywane na Estádio Municipal de Vila Real de Santo António w Vila Real de Santo António (Portugalia) rozstrzygnęli na swoją korzyść biało-czerwoni, a decydujące okazało się trafienie Plizgi z 15. minuty (udział przy tej bramce miał niewątpliwie bramkarz, przepuszczając piłkę przy dość prostym strzale).

Ostatni mecz to już obecne eliminacje do brazylijskiego mundialu w 2014 roku. Pierwsze spotkanie rozegrane zostało 11 września 2012 roku na stadionie Miejskim we Wrocławiu. Po emocjonującym meczu w Podgoricy z Czarnogórą (2:2) cztery dni wcześniej, wszyscy oczekiwali od Polaków pewnego zwycięstwa. Spotkanie nie układało się tak łatwo, jak byśmy oczekiwali, ale koniec końców Polska zasłużenie wygrała 2:0, a na listę strzelców wpisali się Błaszczykowski (33. minuta, z rzutu karnego) i Wawrzyniak (81. minuta).

Jutrzejszy mecz (o godz. 20.15 naszego czasu (21.15 czasu lokalnego), na stadionie Zimbru w Kiszyniowie) będzie więc piątym spotkaniem między tymi zespołami w historii. Warto, by Polacy podtrzymali zwycięską passę z tym rywalem, tym bardziej że po marcowej porażce 1:3 z Ukrainą sytuacja w grupie eliminacyjnej stała się dla biało-czerwonych bardzo trudna i tylko wygrana pozwoli nam jeszcze realnie myśleć o awansie.

Wszystkie dotychczasowe mecze pomiędzy Polską i Mołdawią:

1. PolskaMołdawia 2:1 (1:0), el. MŚ, 10 listopada 1996
Stadion: Stadion GKS-u, Katowice
Sędzia: Sotiris Vorgias (Grecja)
Widzów: 8 000
Bramki: Bałuszyński 4', Warzycha 77' (k.) – Cleşcenco 83' (k.)
Polska: Grzegorz Szamotulski, Paweł Wojtala, Marek Jóźwiak, Jacek Zieliński, Tomasz Hajto, Radosław Michalski, Ryszard Czerwiec (46' Tomasz Wałdoch), Piotr Nowak, Henryk Bałuszyński (72' Cezary Kucharski), Krzysztof Warzycha (87' Ryszard Staniek), Marek Citko
Mołdawia: Denis Romanenco, Serghei Secu, Vasile Toloconnicov, Ion Testemiţanu, Vitali Culibaba, Vladimir Gaidamaşciuc, Alexandru Curtianu, Serghei Epureanu (29' Boris Cebotari; 59' Iurie Miterev), Oleg Şişchin, Alexandru Popovici (67' Marin Spânu), Serghei Cleşcenco

2. MołdawiaPolska 0:3 (0:1), el. MŚ, 7 października 1997
Stadion: Stadion Republikański, Kiszyniów
Sędzia: Metin Tokat (Turcja)
Widzów: 5 000
Bramki: Juskowiak 23', 56', 60'
Mołdawia: Denis Romanenco, Oleg Fistican, Serghei Stroenco, Vitali Culibaba (31' Boris Cebotari), Ion Testemiţanu, Marin Spânu (65' Vladimir Gaidamaşciuc), Serghei Epureanu, Oleg Şişchin, Alexandru Popovici (65' Serghei Rogaciov), Iurie Miterev, Serghei Cleşcenco Polska: Aleksander Kłak, Marek Jóźwiak, Tomasz Łapiński, Marek Koźmiński, Piotr Świerczewski, Radosław Michalski (71' Tomasz Wałdoch), Jerzy Brzęczek, Sławomir Majak, Tomasz Iwan, Wojciech Kowalczyk (61' Cezary Kucharski), Andrzej Juskowiak (78' Krzysztof Bukalski)

3. MołdawiaPolska 0:1 (0:1), 6 lutego 2011
Stadion: Estádio Municipal de Vila Real de Santo António, Vila Real de Santo António
Sędzia: Ivo dos Anjos (Portugalia)
Widzów: 250
Bramki: Plizga 15'
Mołdawia: Stanislav Namaşco, Vitalie Bordian, Victor Golovatenco (78' Igor Armaş), Petru Racu (63' Simeon Bulgaru), Vadim Bolohan, Igor Ţîgîrlaş (47' Artur Pătraş), Alexandru Epureanu, Eugeniu Cebotaru (52' Valeriu Andronic), Alexandru Suvorov (64' Denis Calincov), Igor Picuşceac (59' Igor Bugaiov), Anatolie Doroş Polska: Grzegorz Sandomierski, Piotr Celeban, Grzegorz Wojtkowiak, Hubert Wołąkiewicz, Szymon Pawłowski, Ariel Borysiuk (78' Cezary Wilk), Marcin Kikut, Janusz Gol, Dawid Plizga, Dawid Nowak, Michał Kucharczyk (46' Jakub Rzeźniczak)

4. PolskaMołdawia 2:0 (1:0), el. MŚ, 11 września 2012
Stadion: Stadion Miejski, Wrocław
Sędzia: Ilias Spathas (Grecja)
Widzów: 38 145
Bramki: Błaszczykowski 33' (k.), Wawrzyniak 81'
Polska: Przemysław Tytoń, Kamil Glik, Ariel Borysiuk (75' Grzegorz Krychowiak), Eugen Polański, Robert Lewandowski, Jakub Wawrzyniak, Jakub Błaszczykowski, Adrian Mierzejewski (71' Artur Sobiech), Marek Saganowski (46' Waldemar Sobota), Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski
Mołdawia: Stanislav Namaşco, Igor Armaş, Victor Golovatenco, Petru Racu, Alexandru Epureanu, Serghei Covalciuc, Alexandru Gaţcan, Igor Picuşceac, Alexandru Suvorov (81' Serghei Alexeev), Artur Pătraş (46' Gheorghe Ovseannicov), Stanislav Ivanov (73' Alexandru Onica)